Cell Function Reagents and Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (45)
- (4)
- (1)
- (15)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (9)
- (164)
- (9)
- (197)
- (15)
- (22)
- (23)
- (57)
- (6)
- (2)
- (9)
- (100)
- (3)
- (6)
- (21)
- (1)
- (15)
- (6)
- (7)
- (9)
- (18)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (40)
- (14)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (6)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (7)
- (6)
- (32)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (86)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (45)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (12)
- (2)
- (38)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ Fura Red™, AM, cell permeant
Visible light-excitable fura-2 analog that offers particular possibilities for ratiometric measurement of Ca2+ in single cells
| Méthode de détection | Fluorescence |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Fluorescence Microscope,Microphotometer,Flow Cytometer |
| Gamme de produits | Fura Red |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Type de colorant | Fluorescent Dye-Based |
| À utiliser avec (application) | Cell Viability and Proliferation |
| Contenu et stockage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
Invitrogen™ Fura dextran, Potassium Salt, 10,000 MW, Anionic
Derivative of ratiometric, UV light-excitable fura-2 indicator coupled to water-soluble 10,000 MW dextran
Invitrogen™ Click-iT™ Plus EdU Cell Proliferation Kit for Imaging, Alexa Fluor™ 594 dye
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed to label and detect incorporated EdU and perform cell cycle analysis on samples from adherent cells
Invitrogen™ 5-(and-6)-Carboxy SNARF™-1
The cell-impermeant pH indicator has pKa of approximately 7.5, thus is useful for measuring pH changes between pH 7 and pH 8
Invitrogen™ Calcium Orange™, AM, cell permeant - Special Packaging
Labeled calcium indicators are molecules that exhibit an increase in fluorescence upon binding Ca2+
Molecular Probes™ LIVE/DEAD™ Fixable Aqua Dead Cell Stain Kit, for 405 nm excitation
The LIVE/DEAD™ Fixable Aqua Dead Cell Stain Kit is used to determine the viability of cells prior to the fixation and permeabilization required for intracellular antibody staining, or prior to elimination of biohazardous materials using formaldehyde fixation.
| Méthode de détection | Fluorescence |
|---|---|
| dimExcitationWavelengthRange | 375 nm |
| À utiliser avec (équipement) | Flow Cytometer |
| Description | LIVE/DEAD™ Fixable Aqua Dead Cell Stain Kit, for 405 nm excitation |
| Perméabilité cellulaire | Impermeant |
| Type de produit | Stain |
| Emission | 526 |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Forme | Solid |
| À utiliser avec (application) | Viability Assay |
| Couleur | Aqua |
| Gamme de produits | LIVE/DEAD |
| Type de cellule | Eukaryotic Cells |
| Type de colorant | LIVE/DEAD™ Fixable Aqua Dead Cell Stain |
Invitrogen™ FluoZin™-2, AM, cell permeant
Designed to detect Zn2+ concentrations that are present in synaptic vesicles and released in response to electrical stimulation or excitotoxic agonists
| Format | Membrane |
|---|---|
| Type de produit | Phospholipid Arrays |
| Gamme de produits | PIP Strips |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator 2°C to 8°C and protect from light. |
Molecular Probes™ pHrodo™ Red and Green AM Intracellular pH Indicator Dyes
Quantify intracellular pH with pHrodo Red and Green AM intracellular pH indicator dyes, which permeate cell membranes and fluoresce in acidic cytosolic environments. Both the pHrodo Red and Green AM indicator dyes are compatible with HCS, fluorescence microplate, flow cytometry, and HTS platforms.
| Méthode de détection | Fluorescence |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Fluorescence Microscope,Flow Cytometer,Fluorometer,High Content Analysis Instrument |
| Localisation subcellulaire | Cytoplasm |
| Type de produit | pH Indicator |
| Solubilité | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Gamme de produits | pHrodo |
| Emission | Visible |
| Quantité | 50 μL |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Cell Analysis |
| Contenu et stockage | Store at 2–8°C, desiccate, and protect from light. |
Invitrogen™ Rhod-2, Tripotassium Salt, cell impermeant
Cells may be physically loaded with cell-impermeant salt forms of these indicators using patch pipet, microinjection or pinocytotic cell-loading reagent
Invitrogen™ CellTrace™ Calcein Red-Orange, AM - Special Packaging
CellTrace™ Calcein Red-Orange, AM - Special Packaging