Chromatography Autosampler Vial Septa Only
- (3)
- (4)
- (1)
- (37)
- (1)
- (33)
- (1)
- (19)
- (31)
- (6)
- (3)
- (14)
- (2)
- (1)
- (5)
- (18)
- (2)
- (19)
- (10)
- (2)
- (1)
- (49)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (2)
- (2)
- (22)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (6)
- (29)
- (3)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Blue PTFE/White Silicone Septa
It is used as an air-tight seal, and prevents contamination
| Color | Blue,White |
|---|---|
| Material | PTFE/Silicone |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Crimp Top Headspace Vial Septas and Stoppers
Butyl stoppers can be used when PTFE is not required. Butyl/PTFE septa are an economical choice with low background peaks.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Seals - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ High Temperature Thermoseal Septa
Septa may be used in headspace solid-phase microextraction (SPME) (lyophilized aqueous extract)
| Material | PTFE/Silicone |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 260°C |
| Description | Oversized for better sealing ability |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.010 in. |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | Temp. limit 225°C |
| Material | PTFE |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Thermogreen™ LB-2 Septa, Solid Discs
Suitable for conveniently introducing the sample without causing the system to leak. Improper septa decompose under the high-temperature conditions of capillary inlets causing baseline disruption and ghost peaks in a chromatogram.
| Product Type | Septa, LB-2 |
|---|---|
| Color | Green |
| Style | Solid Disc |
| Material | Rubber |
| Temperature Range (Metric) | 100°C to 350°C |
| Product Line | Thermogreen |
Thermo Scientific™ PTFE/Rubber Laminated Discs
For a highly inert and unreactive seal use Thermo Scientific™ PTFE/Rubber Laminated Discs.
| Thickness (Metric) | 60 mil |
|---|---|
| Product Type | Disc |
| For Use With (Equipment) | Small Reaction Vial |
| Quantity | 72 Pk. |
| Material | PTFE,Rubber |
| Certifications/Compliance | Certificate of Analysis (COA), Certificate of Conformance (COC) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ PTFE/Silicone Discs
Combine the inertness of a PTFE coating with the resealability of silicone Thermo Scientific™ PTFE/Silicone Discs.
| Thickness (Metric) | 10 mil |
|---|---|
| Product Type | Disc |
| Quantity | 72 Pk. |
| Material | PTFE,Silicone |
| Certifications/Compliance | Certificate of Analysis (COA), Certificate of Conformance (COC) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Septa for 8-425 Screw Thread Caps
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Diameter (Metric) Outer | 0.8 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Outer | 0.314 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Vial Septa (Level 2)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use SureSTART Septa (Level 2) for high-throughput GC analysis, when robustness and reproducibility are key
| Thickness (Metric) | 3 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Pre-slit | No |
| Septa Size (Metric) | 20 mm |
| Product Type | Septa |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Crimp Caps |
| Closure Size | 20 mm Crimp Caps |
| Diameter (Metric) Outer | 20 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Tan PTFE/Silicone Septa
Septa may be used in headspace solid-phase microextraction (SPME) (lyophilized aqueous extract).
MilliporeSigma™ Supelco™ White PTFE/Silicone Septa
Vial septa are available in a variety of materials
| Material | PTFE/Silicone |
|---|
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ 20mm Septa
Sun-SRI provides high quality vials, caps, seals, septa, and closures to meet or exceed original manufacturer's equipment specifications and optimize efficiencies in the laboratory.
| Diameter (Metric) Outer | 2 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Outer | 0.8 in. |
Thermo Scientific™ 9 mm HPLC and GC Vial Septa
Use Septa for 9 mm Caps to suit a variety of HPLC and GC applications
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Description | Septum for 9mm Screw Thread Cap |
| Product Type | Septa |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Thread Cap |
| Quantity | 100 |
| Material | PTFE,Silicone |