Transfection Reagents
- (16)
- (8)
- (5)
- (12)
- (2)
- (12)
- (67)
- (50)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (4)
- (47)
- (13)
- (9)
- (5)
- (3)
- (55)
- (40)
- (6)
- (9)
- (8)
- (2)
- (1)
- (4)
- (53)
- (1)
- (28)
- (1)
- (8)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (8)
- (6)
- (15)
- (39)
- (72)
- (13)
- (74)
- (7)
- (2)
- (2)
- (15)
- (3)
- (9)
- (5)
- (36)
- (3)
- (6)
- (5)
- (7)
- (7)
- (23)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (7)
- (2)
- (15)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
CTS™ LV-MAX™ Transfection Kit
The Gibco CTS LV-MAX Transfection Kit is an essential component of the CTS LV-MAX lentiviral production system.
| Type de réactif | Cationic Lipid-Based Transfection |
|---|---|
| Format | Bottle |
| Type de produit | Transfection Kit |
| Type de culture | Mammalian |
| Classification | Animal Origin-Free |
| Qualité de fabrication | ISO 13485, FDA-registered, 21 CFR 820 |
| Type de cellules | HEK293 |
| À utiliser avec (application) | LV Production |
Invitrogen™ Lipofectamine™ MessengerMAX™ Transfection Reagent
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Maximize mRNA transfection with Lipofectamine MessengerMAX Transfection Reagent. This optimized lipid-based mRNA transfection reagent enables efficient mRNA delivery with a simple and scalable protocol for a wide variety of cell lines.
| Compatibilité avec le sérum | Yes |
|---|---|
| Format | 6-well Plate, 12-well Plate, 24-well Plate, 48-well Plate, 96-well Plate, Flasks |
| Type de produit | Transfection Reagent |
| Type d’échantillon | mRNA |
| Type de cellules | Established Cell Lines,Neuronal Cells,Stem Cells,Primary Cells,Hard-to-Transfect Cells |
| À utiliser avec (application) | Transfection |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). |
Gibco™ ExpiFectamine™ 293 Transfection Kit
Designed for transient transfection of high density cultures of HEK (human embryonic kidney) 293 cells.
| Compatibilité avec le sérum | No |
|---|---|
| Pureté | Cell Culture Grade |
| Lignée cellulaire | Expi293F™ |
| Type de produit | Transfection Kit |
| Classification | Animal Origin-Free, Chemically Defined, Protein-Free, Serum-Free |
| Type d’échantillon | Plasmid DNA |
| Type de cellules | Established Cell Lines |
| Technique de transfection | Lipid-based Transfection |
| Gamme de produit | ExpiFectamine |
| À utiliser avec (application) | Transfection |
MilliporeSigma™ Novagen™ GeneJuice™, Transfection Reagent
Enables efficient DNA transfer in both stable transient transfections of eukaryotic cells.
| Contenu et stockage | 2°C to 8°C |
|---|
Gibco™ ExpiFectamine™ CHO Transfection Kit
The ExpiFectamine CHO Transfection Kit is a core component of the ExpiCHO Expression System, designed for transient transfection of high-density cultures of Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Promoteur | pcDNA™ 3.4 |
| Format | Kit |
| Lignée cellulaire | ExpiCHO-S™, CHO-S, SFM Adapted |
| Type de produit | CHO Transfection Kit |
| Classification | Animal Origin-free, Chemically-defined, Protein-free, Serum-free |
| Type de cellules | Ovarian Cells |
| Technique de transfection | Lipid-based Transfection |
| Gamme de produit | ExpiFectamine |
Gibco™ 293fectin™ Transfection Reagent
293fectin™ Transfection Reagent is a proprietary, cationic lipid-based formulation for transfecting DNA into eukaryotic cells.
| Compatibilité avec le sérum | Yes |
|---|---|
| Type de produit | Transfection Reagent |
| Type d’échantillon | Plasmid DNA |
| Type de cellules | Established Cell Lines |
| Technique de transfection | Lipid-based Transfection |
| Gamme de produit | 293fectin |
Gibco™ AAV-MAX Transfection Kit
The AAV-MAX Transfection Kit is an essential component of the AAV-MAX Helper-Free AAV Production System. It is formulated for the transient transfection of Viral Production Cells 2.0.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Type de réactif | Transfection kit |
| À utiliser avec (équipement) | AAV-MAX System |
| Lignée cellulaire | HEK293 |
| Type de produit | AAV production transfection Kit |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Type d’échantillon | Plasmid DNA |
| Système d’expression | Mammalian |
| Type de cellules | Established Cell Lines |
| Durée de conservation | 12 months from date of manufacture |
| Aperçu général | Serum-free, animal origin-free, chemically defined |
| Gamme de produit | AAV-MAX |
| À utiliser avec (application) | AAV Production |
Invitrogen™ LentiArray™ Cas9 Lentivirus
LentiArray Cas9 Lentivirus is provided as high-titer purified lentiviral particles and is an efficient method to drive high level Cas9 nuclease expression in a wide variety of cell types.
Gibco™ ExpiFectamine™ Sf Transfection Reagent
Gibco™ ExpiSf™ Transfection Reagant is a cationic lipid-based reagent for efficient DNA transfection of insect cells using fast, flexible protocols.
Gibco™ Viral-Plex™ Complexation Buffer
A chemically defined, protein-free, phenol red-free buffer for complexing plasmid DNA with transfection reagent for standard transfection applications.
Gibco™ CTS™ AAV-MAX Transfection Kit
The Gibco CTS AAV-MAX Transfection Kit is an essential component of the CTS AAV-MAX Helper-Free AAV Production System.
| Système d’expression | Mammalian |
|---|---|
| Technique de transfection | Lipid-based Transfection, Transient Transfection |
Gibco™ ExpiFectamine™ 293 Met (–) Transfection Kit
ExpiFectamine 293 Met (-) Transfection Kit is a core component of the Expi293 Protein Labeling Kit for rapid, high-yield transient protein expression from Expi293F cells for applications where labelling of methionine residues in proteins is desired
MilliporeSigma™ Novagen™ NovaCHOice™ Transfection Kit
Developed for mammalian protein production in Chinese Hamster Ovary (CHO) derived cells.
| Forme | Liquid |
|---|---|
| Contenu et stockage | -20°C |
Invitrogen™ DMRIE-C Transfection Reagent
Suitable for transfecting DNA and RNA into eukaryotic cells