Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (12)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (27)
- (16)
- (5)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ PF-CHO™ LS and PF-CHO MPS Media
Support growth of multiple CHO cell clones and production of a variety of recombinant proteins. HyClone™ PF CHO™ LS and PF CHO MPS Media is a protein-free media developed through Metabolic Pathway Design.
| Certifications/Compliance | cGMP |
|---|
Cytiva HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid
Support growth of CHO cell culture. HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid is a serum-free, chemically defined media.
| Description | CDM4CHO media |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Cytiva HyClone™ ActiSM Powdered Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva™ HyClone™ ActiPro™ Cell Culture Media
Chemically defined ADCF cell culture medium providing high yields of recombinant proteins in processes using Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Product Type | Cell Culture Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Classification | Protein Production |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Expression System | Mammalian |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | HyClone ActiPro |
| Cell Type | CHO |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit
An easy-to-use, beginning-to-end product for cloning and expression of recombinant proteins in Chinese Hamster Ovary (CHO)-derived suspension culture. The Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit includes components for transfection, expression, clone creation, and stable cell line selection, all in a conveniently packaged kit.
Gibco™ Dynamis™ Medium
Gibco Dynamis liquid medium is specifically designed to offer the highest batch and fed-batch culture performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined environment.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO DG44, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO, HEK293 |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Product Line | Dynamis |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
Gibco™ High-Intensity Perfusion CHO Medium
Gibco High-Intensity Perfusion (HIP) CHO Medium is an innovative, chemically defined, animal origin-free (AOF), cGMP medium.
| Cell Line | CHO-S, CHO-GS, CHO-K1, CHO-DG44 |
|---|---|
| Content And Storage | Dry format medium. Store in the dark and dry at 2–8°C. |
| With Additives | Glucose |
| Product Type | Perfusion CHO Medium |
| Form | Dry Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Manufacturing Quality | cGMP |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 34.92 g/L |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in Gibco™ AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Cytiva HyClone™ DPM-PF-CHO Powdered Media
Powder mediums (Main/Base) used to create PF-CHO MPS media
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Poloxamer 188 |
| Quantity | 5 L |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ HyCell CHO Powder Cell Culture Medium without L-glutamine and with HT
A versatile, animal derived component free (ADCF) cell culture media.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Sodium Bicarbonate,Poloxamer 188,Hypoxanthine,Thymidine |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Phenol Red,No HEPES,No Glutamine |
| Shelf Life | 36 Months |
| Sterility | Non-sterile |