Laboratory Seating
Chairs and stools designed for use in laboratory settings; products may be constructed with antibacterial/antifungal materials.
Lab stools and chairs are as varied as the situations in which they are used:
- Adjustability: Seating may adjust mechanically or pneumatically, and most seating can rotate 360° for ease of use; some chairs and stools may have additional ergonomic features, including the ability to adjust the tilt angle of the back or seat
- Height
- Desk height is typically 16 to 22 inches
- Bench height seating is between 25 and 33 inches
- Seating for tall bench heights may range from 34 to 42 inches
- Sit/stand seating can range from 21 to 31 inches in height
- Frame construction may be cast aluminum, nylon-reinforced fiberglass, or plain or powder-coated steel; seating may also include footrings (for comfort and ergonomics)
- Seats, backrests, and armrests may be made of:
- Wood
- Solid synthetic materials like polyurethane; these may be soil-resistant chairs
- Upholstered fabric chairs or vinyl chairs
- Backrests and armrests are optional and may be in fixed positions or adjustable
- Feet may incorporate casters for hard or soft (carpeted) surfaces and may add one or more inches of height; the feet may also be fit with gliders for easy movement on hard surfaces
- Other seating options include:
- Cleanroom chairs are typically constructed of solid materials that can be easily cleaned
- ESD (electrostatic discharge) certified to control static build-up
Weight limitations: Most seating has a maximum weight tolerance
- (59)
- (293)
- (84)
- (67)
- (67)
- (63)
- (67)
- (58)
- (59)
- (3)
- (59)
- (59)
- (67)
- (84)
- (59)
- (67)
- (67)
- (67)
- (1)
- (59)
- (67)
- (67)
- (125)
- (42)
- (280)
- (20)
- (114)
- (98)
- (30)
- (288)
- (431)
- (364)
- (1,652)
- (5)
- (10)
- (309)
- (484)
- (861)
- (10)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Desk Height EKO Vinyl Chair without Seat Tilt
Adjustable desk height EKO vinyl chair without seat tilt and non-brake casters.
| Product Type | Laboratory Seat |
|---|
Fisherbrand™ Medium Bench Height Vinyl Mini-Stool with Stationary Glides
Adjustable vinyl and chrome mini stool with stationary glides.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 14.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 20.75 to 27.75 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.75 to 27.75 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 37 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 16 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 250 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Stool Chrome Desk Height with ESD Casters
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Desk Height with Medium Back, Seat Tilt, Adjustable Arms, and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
|---|---|
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 22.5 to 32 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 22.5 to 32 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Ray Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Casters
Adjustable chrome polyurethane ESD ray sit-stand stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Ray Sit-Stand with ESD Stationary Glides
Adjustable polyurethane ESD ray sit-stand.
Fisherbrand™ Polyurethane Serpent Sit-Stand with Chrome Foot Ring
Adjustable polyurethane serpent sit-stand with chrome foot ring.
| Width (English) | 13.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 22.5 to 32 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 22.5 to 32 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Black Foot Ring and Non-brake Casters
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with seat tilt, black foot ring, and non-brake casters.
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 36 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Casters
Adjustable ray sit-stand stool with casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polypropylene Shell Chair with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable polypropylene shell chair with chrome foot ring and casters.
| Width (English) | 16 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 41 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 18.5 to 26 in. |
| Material | Polypropylene |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 18.5 to 26 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair High Bench Height with Medium Back, Foot Ring, Seat Tilt, and ESD Stationary Glides
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back and chrome foot ring.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 22.5 to 32 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 16 to 21 in. |
| Material | Polypropylene |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 16 to 21 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 41 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 25 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |