Enclosures
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Softwall Cleanroom
Softwall cleanrooms offer a flexible and cost-effective solution to create a cleanroom within any manufacturing environment.
| Type de filtre | 19 HEPA |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 12 ft. |
| Type de produit | Cleanroom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ PCR Workstation
Fisher Scientific PCR Workstation provides ISO Class 5 conditions appropriate for PCR experiments.
| Longueur (métrique) | 73 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 28.8 in. |
| Hauteur (impériale) | 37.9 in. |
| Certifications/Conformité | UL, CAN/CSA, ETL |
| Revêtement | Epoxy |
| Hauteur (métrique) | 96.2 cm |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum and Steel |
| Type de produit | PCR Workstation |
| Profondeur (impériale) | 28.8 in. |
| Garantie | 1 Year |
| Hauteur (métrique) d’ouverture de vitre | 23.8 cm |
| Type d’éclairage | Fluorescent, UV |
| À utiliser avec (application) | PCR experiments |
Fisherbrand™ Hardwall Cleanroom
Hardwall cleanrooms provide the highest level of contamination and pressure control while also providing the ability to control temperature and humidity tightly and accurately.
| Type de filtre | 19 HEPA |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 12 ft. |
| Type de produit | Cleanroom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Stability Walk-in Room
Walk-in stability chambers offer superior environmental control for a variety of applications and stability requirements.
| Largeur (métrique) | 243.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 231.6 cm |
| Type de produit | Stability Chamber |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Walk-in Cold Room
Walk-in cold room offers reliable, efficient environmental controls for a variety of applications.
| Largeur (métrique) | 243.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 231.6 cm |
| Type de produit | Cold Room |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Walk-in Freezer Room, -20°C
Walk-in freezer room designed for maximum reliability, efficiency, and stability.
| Largeur (métrique) | 243.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 231.6 cm |
| Type de produit | Freezer Room |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Rigidwall Cleanroom
Rigidwall cleanrooms combine class and functionality offering an elegant solution for most any cleanroom application. Easy to construct. Easy to clean.
| Type de filtre | 19 HEPA |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 12 ft. |
| Type de produit | Cleanroom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Walk-in Freezer Room, -30°C
Walk-in freezer room designed for maximum reliability, efficiency, and stability.
| Largeur (métrique) | 243.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 231.6 cm |
| Type de produit | Freezer Room |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Labconco™ PuriCare™ Open Access Station
Labconco PuriCare™ Open Access Station allows trouble-free transfer of animals from dirty to clean cages.
| Type de filtre | HEPA |
|---|---|
| Revêtement | Epoxy |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Type d’éclairage | Fluorescent |
| Hertz | 60 Hz |
| Profondeur (métrique) | 76 cm |
| À utiliser avec (application) | Cage changing and animal transfer |
Labconco™ XPert™ Balance Enclosures — Tall and Deep, 6 ft. Wide
Enclosures protect user by keeping powders, particulates and fumes contained
| Longueur (métrique) | 90.2 cm |
|---|---|
| Largeur (impériale) intérieure | 70.8 in. |
| Hauteur (impériale) d’ouverture de la vitre | 12 in. |
| Certifications/Conformité | ANSI Z9.5, ASHRAE 110, SEFA 1 |
| Revêtement | Epoxy |
| Profondeur (impériale) intérieure | 30 in. |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum |
| Type de produit | Balance Enclosure |
| Dimensions (L x l x H) | 35.5 x 6 x 32 in. (90.2 x 182.9 x 81.3 cm) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 80 cm |
| Accessoires requis | FilterMate Portable Exhauster(s) or remote blower; work surface; supporting base; ductwork. |
| Ports | 2 |
| Hauteur (impériale) intérieure | 31.5 in. |
| Longueur (impériale) | 35.5 in. |
| Hauteur (métrique) | 81.3 cm |
| Profondeur (impériale) | 35.5 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 179.8 cm |
| Hauteur (métrique) d’ouverture de vitre | 30.5 cm |
| Dimensions (P x L x H) | 30 x 70.8 x 31.5 in. (76.2 x 179.8 x 80 cm) |
| Profondeur (métrique) intérieure | 76.2 cm |
| Profondeur (métrique) | 90.17 cm |
Labconco™ XPert™ Filtered Balance Station: Nominal Width, 2ft.
Protect user by keeping powders, particulates and fumes contained with a Labconco XPert™ Balance Enclosure.
| Type de filtre | HEPA |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 38.3 in. |
| Revêtement | Epoxy |
| Largeur (métrique) | 60.9 cm |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum |
| Type de produit | Balance Enclosure |
| Profondeur (impériale) | 29 in. |
| Accessoires requis | Remote blower |
| Type d’éclairage | Fluorescent |
Labconco™ XPert™ Balance Enclosures - Tall, 3 Ft. Wide
Enclosures protect user by keeping powders, particulates and fumes contained
| Longueur (métrique) | 73.7 cm |
|---|---|
| Largeur (impériale) intérieure | 34.8 in. |
| Hauteur (impériale) d’ouverture de la vitre | 10 in. |
| Hauteur (impériale) | 32 in. |
| Certifications/Conformité | ANSI Z9.5, ASHRAE 110, SEFA 1 |
| Revêtement | Epoxy |
| Profondeur (impériale) intérieure | 23.4 in. |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum |
| Type de produit | Balance Enclosure |
| Dimensions (L x l x H) | 29 x 3 x 32 in. (73.7 x 91.4 x 81.3 cm) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 80 cm |
| Accessoires requis | FilterMate Portable Exhauster(s) or remote blower; work surface; supporting base; ductwork. |
| Ports | 2 |
| Hauteur (impériale) intérieure | 31.5 in. |
| Longueur (impériale) | 29 in. |
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 81.3 cm |
| Profondeur (impériale) | 29 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 88.4 cm |
| Hauteur (métrique) d’ouverture de vitre | 24.4 cm |
| Dimensions (P x L x H) | 23.4 x 34.8 x 31.5 in. (59.4 x 88.4 x 80 cm) |
| Profondeur (métrique) intérieure | 59.4 cm |
| Profondeur (métrique) | 73.6 cm |
Labconco™ XPert™ Filtered Balance Station: Nominal Width, 5ft.
Protect user during powder weighing operations with a Labconco XPert™ Filtered Balance Station.
| Type de filtre | HEPA |
|---|---|
| Hauteur (impériale) d’ouverture de la vitre | 12 in. |
| Hauteur (impériale) | 47.2 in. |
| Certifications/Conformité | ANSI Z9.5, CAN/CSA C22.2, ETL, ASHRAE 110, SEFA 1, UL |
| Revêtement | Epoxy |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum |
| Type de produit | Balance Enclosure |
| Accessoires requis | Remote blower |
| Ports | 2 |
| Type d’éclairage | Fluorescent |
| À utiliser avec (application) | Pharmaceutical research and other industries |
| Largeur (métrique) | 72.6 cm |
| Hauteur (métrique) | 119.8 cm |
| Profondeur (impériale) | 28.6 in. |
| Hauteur (métrique) d’ouverture de vitre | 30.5 cm |
| Profondeur (métrique) | 72.6 cm |
Labconco™ XPert™ Balance Enclosures, Standard Height: 60 in.W
Protects user by keeping powders, particulates and fumes contained
| Longueur (métrique) | 73.7 cm |
|---|---|
| Largeur (impériale) intérieure | 58.8 in. |
| Hauteur (impériale) d’ouverture de la vitre | 8 in. |
| Certifications/Conformité | ANSI Z9.5, ASHRAE 110, SEFA 1 |
| Revêtement | Epoxy |
| Profondeur (impériale) intérieure | 8.2 in. |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum |
| Type de produit | Balance Enclosure |
| Dimensions (L x l x H) | 29 x 5 x 22.8 in. (73.7 x 152.4 x 57.9 cm) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 56.6 cm |
| Accessoires requis | FilterMate Portable Exhauster(s) or remote blower; work surface; supporting base; ductwork. |
| Ports | 2 |
| Hauteur (impériale) intérieure | 22.3 in. |
| Longueur (impériale) | 29 in. |
| Largeur (métrique) | 152.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 57.9 cm |
| Alimentation en air | Upper dilution air supply |
| Profondeur (impériale) | 29 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 149.4 cm |
| Hauteur (métrique) d’ouverture de vitre | 20.3 cm |
| Dimensions (P x L x H) | 8.2 x 58.8 x 22.3 in. (20.9 x 149.4 x 56.6 cm) |
| Profondeur (métrique) intérieure | 20.9 cm |
| Profondeur (métrique) | 73.6 cm |
Labconco™ XPert™ Balance Enclosures — Tall and Deep, 5ft. Wide
Enclosures protect user by keeping powders, particulates and fumes contained
| Longueur (métrique) | 90.2 cm |
|---|---|
| Largeur (impériale) intérieure | 58.8 in. |
| Hauteur (impériale) d’ouverture de la vitre | 12 in. |
| Certifications/Conformité | ANSI Z9.5, ASHRAE 110, SEFA 1 |
| Revêtement | Epoxy |
| Profondeur (impériale) intérieure | 30 in. |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum |
| Type de produit | Balance Enclosure |
| Dimensions (L x l x H) | 35.5 x 5 x 32 in. (90.2 x 152.4 x 81.3 cm) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 80 cm |
| Accessoires requis | FilterMate Portable Exhauster(s) or remote blower; work surface; supporting base; ductwork. |
| Ports | 2 |
| Hauteur (impériale) intérieure | 31.5 in. |
| Longueur (impériale) | 35.5 in. |
| Largeur (métrique) | 152.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 81.3 cm |
| Profondeur (impériale) | 35.5 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 149.4 cm |
| Hauteur (métrique) d’ouverture de vitre | 30.5 cm |
| Dimensions (P x L x H) | 30 x 58.8 x 31.5 in. (76.2 x 149.4 x 80 cm) |
| Profondeur (métrique) intérieure | 76.2 cm |
| Largeur (impériale) | 60 in. |
| Profondeur (métrique) | 90.17 cm |