Autoclave Bags, Wraps, and Sleeves
Temperature-tolerant, flexible containers used to hold waste or other items during autoclaving/sterilization. Available in multiple sizes and colors. May include a sterility indicator.
Autoclave bags are single-use, flexible bags designed to contain waste or other items during autoclaving/sterilization.
Autoclaving is a process that destroys microbes and other potentially infectious substances. The process is used to sterilize surgical instruments, labware, media, and other materials before use and to treat infectious waste before disposal.
Autoclaves and sterilizers reach and maintain a temperature of 121°C for at least 30 minutes and use saturated steam under a minimum pressure of 15 psi.
Autoclave bags are temperature tolerant and are typically made from:
- High-density polyethylene (HDPE)
- Polypropylene (PP)
- Polyamide
Some autoclave bags include a sterility indicator, such as printing that does not appear unless the successful autoclave conditions are met. They may be clear, translucent, red, or orange and may be imprinted with the biohazard symbol or have text printed in English, Spanish, or both.
You can find autoclave bags in multiple capacities, from less than one gallon to 44 gallons. They are also available in various thicknesses and from dimensions of 10 x 10 inches to as large as 37 x 48 inches.
- (85)
- (14)
- (10)
- (3)
- (13)
- (1)
- (5)
- (1)
- (18)
- (14)
- (19)
- (2)
- (1)
- (16)
- (6)
- (25)
- (1)
- (4)
- (48)
- (69)
- (1,766)
- (4)
- (1)
- (79)
- (21)
- (39)
- (20)
- (110)
- (3)
- (14)
- (10)
- (39)
- (257)
- (2)
- (27)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (27)
- (1,469)
- (180)
- (1,895)
- (34)
- (12)
- (2,072)
- (10)
- (27)
- (4)
- (44)
- (48)
- (10)
- (444)
- (67)
- (5)
- (424)
- (6)
- (281)
- (153)
- (24)
- (491)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (17)
- (67)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Propper Steri-Wrap™ III Cellulose Based Sterilization Wrap
Steri-Wrap™ III is a cellulose based heavy weight wrap suitable for your heaviest instruments in steam and ethylene oxide sterilization cycles. Efficient microbial barrier, high-level of protection against fluids and particles. Highly permeable meaning no wet packs.
| Couleur | Blue |
|---|---|
| Type de produit | Steri-Wrap III |
| Matériau | Non-woven Fabric |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | OR and CSR wrapping |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
Fisher Container™ Precision Clean™ II Ultra Clear Cleanroom Bags
Excellent clarity, available printed or unprinted
| Matériau | Ultrapure Silicon-free Resin |
|---|
Fisher Container™ Precision Clean Breather Bag
Breather bags for sterilization, such as by gamma or ethylene oxide.
Fisher Container™ Autoclavable Precision Clean™ Breather Bags
Designed for products to be used in cleanroom environments that also require sterilization
| Type de bouchon | Zip Closure |
|---|
Medicom™ SafeSeal™ Sterilization Reels
Various sizes available to allow for customized sterilization of a wide variety of items.
| Longueur (métrique) | 3048 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Description | Blue tinted film sealed to paper with two sets of indicators |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 10 Reel/Cs. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Contenu et stockage | Keep away from light, heat and humidity. Store at temperature between 15 - 35°C (59 - 95°F) |
Medicom™ Safe-Seal™ Quattro Sterilization Pouches
Sterilization Pouches with TruePress™ Technology confirm sterilization variables in 1 easy step
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Self-adhesive |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Méthode de stérilisation | Time, Temperature, Steam |
| À utiliser avec (application) | For instrument sterilization |
| Certifications/Conformité | OSHA, 29 CFR1910.1030 |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
| Type de bouchon | Elastic |
| Plage de températures (métrique) | 140°C |
| Comprend | Printed in English and Spanish |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products DuPont™ Tyvek™ Autoclave Pouch with Steam Indicator Dot
Autoclave Pouch with Steam Indicator Dot - Manufactured in a ISO6 cleanroom to ensure cleanliness.
| Certifications/Conformité | Certificate of Conformance |
|---|---|
| Sans latex | Yes |
| Type de produit | Autoclave Bag |
| Matériau | Tyvek |
| Jetable | Single-use |
| Type de bouchon | Heat Seal |
| Couleur | White |
| Épaisseur (impériale) | 8 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 50 |
| Plage de températures (métrique) | 121°C to 125°C |
| Comprend | Steam Indicator |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.200 mm |
| Méthode de stérilisation | Steam |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Bags with Heat Seal Closure
These Tyvek™ Stopper Bags will not rip or puncture. Includes heat seal closure and double-welded factory seals.
Keystone Cleanroom Products Blue SMS Sterilization Wraps, 88 gsm
SMS sterilization wraps provide a microbial barrier and are ideal for pharmaceutical production applications. They are designed for use in steam, ethylene oxide, and hydrogen peroxide sterilization processes.
| Couleur | Blue |
|---|---|
| Certifications/Conformité | COC |
| Sans latex | Yes |
| Type de produit | Sterilization Wrap (Super-duty) |
| Matériau | SMS Fabric |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products PureClean Self-Sealing 1421B Tyvek™ Autoclave Bag with Clear Film Side and Steam Indicator, up to 9 in. wide
PureClean™ Self-Sealing Autoclave Bags are made from a transparent film and 1421B DuPont™ Tyvek™, which is a new grade of uncoated, untreated, flexible Tyvek™ material specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications.
| Couleur | Clear, White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | COC |
| Sans latex | Yes |
| Type de produit | Autoclave Bag |
| Matériau | Tyvek |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur (impériale) | 5.3 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Safe Seal |
| Plage de températures (métrique) | 121 to 125 C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 5.3 mil |
| À utiliser avec (application) | Steam Sterilization of Pharmaceutical Equipment |
Cardinal Health™ Self-Seal Sterility Maintenance Covers
Protect sterile items without need for heat sealer
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Type de bouchon | Self-seal |
| À utiliser avec (application) | Ideal for covering wrapped items after sterilization to ensure maximum protection from bacteria, moisture and dust |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Breather Bags with Heat Seal Closure
These Tyvek™ Breather Bags will not rip or puncture. Includes heat-seal closure.
| Couleur | Clear, White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Certificate of Conformance (COC) |
| Sans latex | Yes |
| Type de produit | Autoclave Bag |
| Matériau | Tyvek |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Steam, EtO, Gamma or VHP Sterilization |