Autoclave Bags, Wraps, and Sleeves
Temperature-tolerant, flexible containers used to hold waste or other items during autoclaving/sterilization. Available in multiple sizes and colors. May include a sterility indicator.
Autoclave bags are single-use, flexible bags designed to contain waste or other items during autoclaving/sterilization.
Autoclaving is a process that destroys microbes and other potentially infectious substances. The process is used to sterilize surgical instruments, labware, media, and other materials before use and to treat infectious waste before disposal.
Autoclaves and sterilizers reach and maintain a temperature of 121°C for at least 30 minutes and use saturated steam under a minimum pressure of 15 psi.
Autoclave bags are temperature tolerant and are typically made from:
- High-density polyethylene (HDPE)
- Polypropylene (PP)
- Polyamide
Some autoclave bags include a sterility indicator, such as printing that does not appear unless the successful autoclave conditions are met. They may be clear, translucent, red, or orange and may be imprinted with the biohazard symbol or have text printed in English, Spanish, or both.
You can find autoclave bags in multiple capacities, from less than one gallon to 44 gallons. They are also available in various thicknesses and from dimensions of 10 x 10 inches to as large as 37 x 48 inches.
- (85)
- (14)
- (23)
- (17)
- (69)
- (1)
- (23)
- (20)
- (2)
- (2)
- (16)
- (31)
- (4)
- (48)
- (1,766)
- (5)
- (131)
- (3)
- (14)
- (60)
- (267)
- (20)
- (2)
- (27)
- (39)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1,548)
- (2,075)
- (46)
- (2,072)
- (37)
- (444)
- (84)
- (491)
- (7)
- (325)
- (1)
- (153)
- (72)
- (501)
- (14)
- (1)
- (7)
- (4)
Filtered Search Results
Propper Steri-Wrap™ III Cellulose Based Sterilization Wrap
Steri-Wrap™ III is a cellulose based heavy weight wrap suitable for your heaviest instruments in steam and ethylene oxide sterilization cycles. Efficient microbial barrier, high-level of protection against fluids and particles. Highly permeable meaning no wet packs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Steri-Wrap III |
| Color | Blue |
| Material | Non-woven Fabric |
| For Use With (Application) | OR and CSR wrapping |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisher Container™ Precision Clean Breather Bag
Breather bags for sterilization, such as by gamma or ethylene oxide.
Fisher Container™ Precision Clean™ II Ultra Clear Cleanroom Bags
Excellent clarity, available printed or unprinted
| Material | Ultrapure Silicon-free Resin |
|---|
Fisher Container™ Autoclavable Precision Clean™ Breather Bags
Designed for products to be used in cleanroom environments that also require sterilization
| Closure Type | Zip Closure |
|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ Safe-Seal™ Quattro Sterilization Pouches
Sterilization Pouches with TruePress™ Technology confirm sterilization variables in 1 easy step
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Time, Temperature, Steam |
| Color | Clear |
| For Use With (Application) | For instrument sterilization |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeSeal™ Sterilization Reels
Various sizes available to allow for customized sterilization of a wide variety of items.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Content And Storage | Keep away from light, heat and humidity. Store at temperature between 15 - 35°C (59 - 95°F) |
| Description | Blue tinted film sealed to paper with two sets of indicators |
| Length (Metric) | 3048 cm |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 10 Reel/Cs. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Printed in English and Spanish |
|---|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | OSHA, 29 CFR1910.1030 |
| Temperature Range (Metric) | 140°C |
| Closure Type | Elastic |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Autoclavable Bowl Covers
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Autoclavable Bowl Covers prevent microbial and particulate contamination to critical parts
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| No. per Case | 50 |
| Material | Tyvek |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Steam Indicator |
| Sterilization Method | Steam |
| Product Type | Cover |
| For Use With (Equipment) | Stopper Bowls |
| Thickness (English) | 5.30 mil |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 1 |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Autoclave bag with Self-Seal Closure and Steam Indicator
Designed for the steam sterilization of large, or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 2 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 32 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 32 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 81.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Gamma-Irradiated Heat-Seal Sterility Maintenance Bag
Bag used to cover wrapped items after sterilization to provide protection from environmental factors that could compromise sterility.
| Thickness (Metric) | 76.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Cover |
| Thickness (English) | 3 mil |
| Color | Clear |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyolefin |
| Certifications/Compliance | COC, Certificate of Irradiation |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Propper Chex-All™ II Instant-Seal Pouches
Self-Sealing Chex-All™ II Instant-Seal Pouches used in steam autoclaves or ethylene oxide sterilizers provide a barrier to maintain sterility after the sterilization process. Pre-printed indicators inside and outside the pouch. Triple-sealed paper/plastic film ensures content security.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material | Paper, Plastic |
| For Use With (Application) | Indicators on both inside and outside for steam and ethylene oxide (EO) gas |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |