Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (43)
- (4)
- (50)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (32)
- (6)
- (29)
- (1)
- (3)
- (65)
- (2)
- (16)
- (10)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (21)
- (7)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (48)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (17)
- (3)
- (2)
- (13)
- (5)
- (6)
- (17)
- (2)
- (6)
- (4)
- (25)
- (41)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Longueur (métrique) | 280 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 11 in. |
| Hauteur (impériale) | 15.4 in. |
| Largeur (métrique) | 215 mm |
| Hauteur (métrique) | 390 mm |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type de base | Solid Stand |
| Tension | 110/220 V |
| Type d’éclairage | LED |
| Largeur (impériale) | 8.5 in. |
| Type de tête | Binocular |
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Oculaire | WF 10X |
| Type de conception | Corded; no battery |
| Type de tête | Binocular, 45° Inclined |
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Type de produit | Microscope |
|---|---|
| Plage de zoom | 1x to 4x |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Oculaire | WF 10X |
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Puissance de grossissement | 8X to 35X |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 20 mm |
| Quantité | 1 |
| Oculaire | 10X/20 mm |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z100 Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Puissance de grossissement | 6.7X to 45X |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Plage de zoom | 6.7x to 45x |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 22 mm |
| Quantité | 1 |
| Oculaire | 10X/22 mm |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z200Pro Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Type de produit | Stereo Microscope |
|---|---|
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| À utiliser avec (application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Puissance de grossissement | 7X to 45X |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Plage de zoom | 7x to 45x |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 20 mm |
| Quantité | 1 |
| Oculaire | 10X/20 mm |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z200 Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Swift™ SM100 LED Stereo Microscopes
Durable, versatile design is ideal for high school and college instruction.
| Longueur (métrique) | 30.5 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 12 in. |
| Hauteur (impériale) | 12.5 in. |
| Largeur (métrique) | 19.05 cm |
| Hauteur (métrique) | 31.75 cm |
| Dimensions (L x l x H) | 12 x 7.5 x 12.5 in. (30.5 x 19.05 x 31.75 cm) |
| Garantie | Lifetime |
| Quantité | 1 |
| Comprend | Reversible black and white and frosted stage plates, Vinyl dust cover, eyeshields and Instruction manual |
| Type d’éclairage | LED |
| Largeur (impériale) | 7.5 in. |
| Type d’axe | Rack and pinion with slip clutch |
| Type de tête | Binocular |
ACCU-SCOPE™ Z730 Trinocular Zoom Stereo Microscope on Pole Stand
The UNITRON™ Z730 model 13234 features a trinocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, glass lens shield, WF10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, and pole stand with adjustable rack and pinion focusing mount.
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo Microscope on Flex Arm Stand
The UNITRON™Z730 model 13207 features a binocular zoom stereo microscope on flexible articulating arm stand with c-claMP mount, binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces.
Motic™ PA53 BIO Trinocular Research Upright Microscope Professional Package
The PA53 BIO models have been designed for research use in hospitals and life science laboratories. This package includes the PA53 BIO Upright Trinocular Professional Research Microscope with 0.65X C-mount camera adapter (PA53 Series), Moticam PROS5 Plus and Motic™ Analysis Basic 64-bit.
ACCU-SCOPE™ 3076-DIA Trinocular Microscope with LED Diascopic Stand
The ACCU-SCOPE™ 3076-DIA features a trinocular viewing head, inclined 45°, rotatable 360° WF10x or 22 mm eyepieces with built in diopter adjustments, diascopic focusing stand for brightfield and oblique illumination observation methods, 360° rotatable mirror, and an integrated LED.
ACCU-SCOPE™ 3075-DIA2 Binocular Zoom Stereo Microscope on Advanced Diascopic Stand
The ACCU-SCOPE™ 3075-DIA2 features a binocular stereo microscope with advanced diascopic stand brightfield, oblique contrast, and darkfield observation methods. Incorporating the latest in ergonomic, optical, and mechanical designs, the Series offers a 0.67x to 4.5x zoom range.
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo Microscope on Boom Stand
The UNITRON™Z730 model 13205 features a binocular zoom stereo microscope on boom stand, binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 2 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, bonder arm focusing mount.