Compound Microscopes
- (29)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (5)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (18)
- (1)
- (3)
- (29)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (12)
- (1)
- (48)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ FRC2 Pro Upgradable Phase Contrast Upright with Trinocular Body for Education and Research
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FRC2P phase contrast microscope enhances the visibility of transparent, unstained specimens by converting phase shifts in light into contrast.
Fisherbrand™ Phase Contrast Research Grade Upright Microscope with Optional Camera
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Phase Contrast Research Grade Upright Microscope provides exceptional quality for any lab
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Alimentation électrique | 110/220 V |
| Conception optique | Infinity Optical System |
| Matériau | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Type de produit | Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Tension | 110/220 V |
| Comprend | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
| Pouvoir grossissant | 100X, 200X, 400X, 1000X |
| Type de conception | Infinite Optical System |
| Type de condenseur | Phase contrast condenser |
| Modèle | Infinity Optical System |
Fisherbrand™ Research Grade Upright Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Research Grade Upright Microscope provides exceptional quality for any lab
| Types d’objectifs | Plan Achromatic |
|---|---|
| Conception optique | Infinity Optical System |
| Matériau | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Type de produit | Microscope |
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type d’éclairage | LED, Adjustable |
| Type de conception | Infinite Optical System |
| Type de condenseur | Abbe Condenser NA1.25 with Diaphragm, Filter |
| Modèle | Infinity Optical System |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Alimentation électrique | 110/220 V |
| Tension | 110/220 V |
| Comprend | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
Fisherbrand™ Advanced Research Grade Upright Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Optical system combined with high powered LED illumination creates a flat field of view, with bright, vibrant color for publication quality photos.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Alimentation électrique | 110/220 V |
| Matériau | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Type de produit | Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Tension | 110/220 V |
| Comprend | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
| Type d’éclairage | LED |
| Type de condenseur | NA1.25 |
| Modèle | Infinity Optical System |
Fisherbrand™ AX-1100 Series Advanced Research Microscopes
Laboratory microscope with sharp infinity corrected EF-N Plan objectives, Koehler illumination and choice of binocular or trinocular heads
| Types d’objectifs | Infinity Corrected |
|---|---|
| Conception optique | Infinity Corrected |
| Eyepiece | N-WF 10X/20 mm with diopter adjustment, +/- 5 diopter (Rubber eyeshields included) |
| Garantie | 5 year limited warranty, excluding bulbs, cords, and fuses |
| Comprend | IEC Power Cord, Built-in Cord Hanger, Dustcover, Allen Key |
| Type d’éclairage | Koehler LED with Intensity Control 3w |
| Détails du bloc d’alimentation | IEC 110V / 220V (UL / CE / CSA) |
| Pouvoir grossissant | 4X, 10X, 40X, 100X |
| Type de condenseur | Focusable Abbe Condenser N.A. 1.25 with iris diaphragm and slot for contrast sliders |
| Couvre-nez | Reversed quintuple revolving nosepiece |
| Poids (métrique) | 7 kg |
Fisherbrand™ FRC2 Pro Upgradable Bright Field Upright with Trinocular Body for Education and Research
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FRC2P brightfield upright microscope is a simple, cost-effective tool used across medical, educational, research, and industrial fields.
Fisherbrand™ Entry Level Research Grade Inverted Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entry Level Research Grade Inverted Microscope is a simple, easy-to-use entry level inverted microscope, ideal for quickly checking cell health
Fisherbrand™ Microscope Eyepiece Digital Camera
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microscope Eyepiece Digital Camera with 23.2 diameter and compact size easily extends to C- or CS-Mount camera
Laxco Phase Contrast Digital Binocular Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With this device, you have the advantage of having dual option of traditional binoc integrated with touch screen tablet computer screen enablng viewing, catpuring, annotating, storing and sharing. Our software allows users to access saved images remotely which enables collaborative research.
Laxco LMC500 Series Monocular DIN Upright Education Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Budget friendly option integrated with great quality and modern stand. Excellent for teaching environments.
Laxco™ SLi3 PRO Series Inverted Compound Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SLi3 PRO Series Inverted Compound Microscope is an upgradable trinocular microscope. Phase-contrast, fluorescent, and phase-contrast fluorescent options are available with complementing filters included.
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
|---|---|
| Gamme de produits | SLi3 PRO Series |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type d’éclairage | LED |
| Résolution | High |
| Type de condenseur | NA 0.3 (WD 72 mm) |
| Type de tête | Trinocular |
| Étape | Fixed |
| Couvre-nez | Quintuple Nosepiece |
| Type d’affichage | None |
Laxco™ SLi6 PRO Series Inverted Compound Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SLi6 PRO Series Inverted Compound Microscope is an upgradable trinocular microscope. Phase-contrast, fluorescent, and phase-contrast fluorescent options are available with complementing filters included.
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
|---|---|
| Gamme de produits | SLi6 PRO Series |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type d’éclairage | LED |
| Résolution | High |
| Type de condenseur | NA 0.3 (WD 72 mm) |
| Type de tête | Trinocular |
| Étape | Fixed |
| Couvre-nez | Quintuple Nosepiece |
| Type d’affichage | None |
Laxco™ LMI-3000 Series Routine Inverted Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco's LMI-3000 Series Inverted Microscope features a compact stand, phase contrast illumination and research grade optics making it ideal for cell culture applications.
| Types d’objectifs | LWD Plan Achromatic, Phase Contrast |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 19.9 in. |
| Conception optique | Infinity Optical System |
| Type de produit | Inverted Microscope |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type d’éclairage | LED |
| Type de condenseur | 0.3NA, 72mm WD |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMI3000 Series |
| Type de tête | Trinocular |
| Couvre-nez | 5-position |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, cell culture |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Alimentation électrique | 100/240 V |
| Largeur (métrique) | 22.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 50.5 cm |
| Profondeur (impériale) | 22.4 in. |
| Champ de vision | 22 mm |
| Tension | 100/240 V |
| Comprend | Stand, Objectives, Eyepieces, Phase Slider |
| Largeur (impériale) | 9 in. |
Laxco™ SeBa™ Pro4B Series Digital Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ SeBa™ Pro4B Series Digital Microscope System integrates digital technology with high quality microscope optics into seamless easy-to-use system.
| Hauteur (impériale) | 24.3 in. |
|---|---|
| Description | Right-Handed, X/Y Rackless Mechanical Stage |
| Type de produit | Microscope |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type de caméra | 16MP Color |
| Diamètre (métrique) | 47.7 cm |
| Type d’éclairage | LED |
| Résolution | Coarse and Fine |
| Pouvoir grossissant | 4X, 10X, 20X, 40X, 100X (oil) |
| Type de tête | Binocular Digital |
| À utiliser avec (application) | Advanced Research, Clinical, Lab |
| Type d’affichage | 9.7 in. Retina |
| Alimentation électrique | External, 110/220 V Auto Switch 12 V, DC Supply |
| Hauteur (métrique) | 61.8 cm |
| Largeur (métrique) | 26.7 cm |
| Diamètre (impériale) | 18.8 in. |
| Largeur (impériale) | 10.5 in. |
Laxco™ LMC-4000 Series Clinical Microscope, Microbiology Configuration
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Laxco™ LMC-4000 Series Upright Microscope System combines research-grade components and ergonomic features designed for the demands of the clinical environment. Available class leading features include tilting ergonomic head, infinity corrected plan achromat or plan fluor objectives, 5-position or 6-position nosepiece and LED illumination.
| Types d’objectifs | Plan Achromatic |
|---|---|
| Conception optique | Infinity, 22mm FOV |
| Eyepiece | Plan 10X/20 mm |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type d’éclairage | LED |
| Pouvoir grossissant | 10X, 40X, 100X (oil) |
| Type de condenseur | 1.2 N.A. Condenser with Swing-out Lens |
| Modèle | Brightfield |