Bench Scales
- (4)
- (46)
- (57)
- (16)
- (4)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (160)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (38)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (10)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (12)
- (3)
- (4)
- (7)
- (5)
- (1)
- (18)
- (5)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (3)
- (36)
- (4)
- (21)
- (31)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Type de protection | IP54 |
|---|---|
| Exigences électriques | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Temps de stabilisation | 1 sec. |
| Plage | 2% or 10% of Capacity |
| Structure | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Type d’écran | LCD |
Ohaus™ Courier 3000 Shipping Scale, Model i-C31M200R
User-friendly basic low-profile scale for general shipping and veterinary applications.
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 18 x 18 in. |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ ES Series Digital Bench Scales
Portable digital scale with easy, two-button operation. Large platform easily accommodates weighing of oversized and awkwardly shaped packages.
| Type de batterie | 6 AA |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008, UL, FCC, CSA, CE Safety EN60950, Emissions EN55022, Immunity EN50082-1 |
| Autonomie des piles | 30 Hr. |
| Interface d’automatisation | 2 Function membrane switch |
| Format | Kilogram, ounce, pound |
| Exigences électriques | For 120 V 60 Hz |
| Catégorie | ES Digital Bench Scale |
| Matériau | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Temps de stabilisation | <3 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Tension | 120 V |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
| Type d’écran | LCD |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Food-Processing Bench Scales
Water resistant and rapid response food scale. The OHAUS™ Valor 2000 Compact Food-Processing Bench Scale is ideal for use in both dry or washdown environments.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Type de batterie | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Autonomie des piles | Typically 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Type de protection | IPX8 Washdown |
| Exigences électriques | 100/220 VAC 50/60 Hz |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C, 10% to 90% relative humidity non-condensing |
| Temps de stabilisation | ≤0.5 sec. |
| Tension | 100/220 VAC |
| Plage | -10% to 10% of Capacity |
| Étalonnage | Digital external span calibration |
| Type d’écran | LED |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 18 x 24 in. |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 18 x 24 in. |
| Hauteur (métrique) | 24 cm |
| Largeur (métrique) | 68 cm |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Poids (métrique) | 33 kg |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Scale
Available in both stainless steel and plastic housing designs, the Valor™ 2000 Compact Scale offers large LED front and rear displays, food safety and puncture resistant keypads, making it ideal for use in dry or washdown environments.
| Largeur (impériale) de bac | 9.5 in. |
|---|---|
| Type de protection | IPX8 |
| Largeur (métrique) de bac | 242 mm |
| Précision de lecture | 5 g |
| Capacité d'absorption | 30 kg, 60 lb. |
| Linéarité | ±5 g |
| Type de batterie | Rechargeable |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F, 90% RH, Non-condensing |
| Autonomie des piles | 50 hr. |
| Longueur (métrique) de bac | 190 mm |
| Longueur (impériale) de bac | 7.5 in. |
| Matériau du corps | Stainless Steel |
| Catégorie | Compact Scale |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C, 90% RH, Non-condensing |
| Temps de stabilisation | 0.5 sec. |
| Comprend | AC Adapter, Rechargeable Battery |
| Type d’écran | Dual Red LED Display |
OHAUS™ T72xW Indicator
T72xW Indicator is an advanced performance stainless steel indicator with external device control capabilities.
| Type de batterie | 3 C Alkaline |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008 |
| Autonomie des piles | 360 Hr. |
| Interface d’automatisation | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Format | Kilogram, pound |
| Catégorie | SD Compact Bench Scale |
| Matériau | ABS Plastic |
| Temps de stabilisation | <3 sec. |
| Plage de températures (métrique) | 5°C to 40°C |
| Plage de températures (impériale) | 41°F to 104°F |
| Type d’écran | LCD |
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Catégorie | Scale |
|---|---|
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale is ideal for general weighing, simple counting and checkweighing applications in damp environments, or when washdown cleaning is required.
| Type de batterie | AC Power (Included), Rechargeable Battery (Included) |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Autonomie des piles | 100 hr. |
| Type de protection | IP66 |
| Matériau | Stainless Steel |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Type d’écran | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 117 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Hauteur (métrique) | 24 cm |
| Largeur (métrique) | 78 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Matériau | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Poids (métrique) | 52 kg |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Largeur (impériale) de bac | 7.5 in. |
|---|---|
| Type de protection | IPX8 Washdown |
| Exigences électriques | 100/220 VAC 50/60 Hz |
| Largeur (métrique) de bac | 19 cm |
| Dimensions (L x l x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Étalonnage | Digital external span calibration |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Type de batterie | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Autonomie des piles | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Profondeur (métrique) de bac | 24.2 cm |
| Profondeur (impériale) de bac | 9.5 in. |
| Catégorie | Food Processing Bench Scale |
| Type de clavier | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temps de stabilisation | ≤0.5 sec. |
| Tension | 100/220 VAC |
| Plage | 4% to 20% of Capacity |
| Types de capteur | Rear side for tare function |
| Type d’écran | LED |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Indicator
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Indicator is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications including production, processing, and packaging.
| Type de protection | IP68 immersion/IP69K washdown |
|---|---|
| Catégorie | Bench Scales |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Légal pour le commerce | Class III/IIIL/IIIHD |