Scales
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 12 x 12 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Type de protection | IP69k; IP68 |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Dimensions (L x l) de la plate-forme | 12 x 12 in. (305 x 305 mm) |
| Structure | Stainless Steel |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Catégorie | Bench Scales |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Structure | Stainless Steel |
| Type d’écran | Digital |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Type de batterie | Rechargeable |
|---|---|
| Autonomie des piles | 58 Hr. |
| Type de protection | IP65 |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Comprend | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Modes de pesée | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 117 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Hauteur (métrique) | 24 cm |
| Largeur (métrique) | 78 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Matériau | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Poids (métrique) | 52 kg |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Temps de stabilisation | Within 1 second |
| Linéarité | ±2 d |
| Structure | Stainless Steel (316) |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 18 x 18 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Type de protection | IP69k; IP68 |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Dimensions (L x l) de la plate-forme | 18 x 18 in. (457 x 457 mm) |
| Structure | Stainless Steel |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 12 x 12 in. |
| Hauteur (métrique) | 36 cm |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Poids (métrique) | 9 kg |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 12 x 14 in. |
| Matériau | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Hauteur (métrique) | 37 cm |
| Largeur (métrique) | 45 cm |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Poids (métrique) | 11 kg |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Largeur (impériale) de bac | 7.5 in. |
|---|---|
| Type de protection | IPX8 Washdown |
| Exigences électriques | 100/220 VAC 50/60 Hz |
| Largeur (métrique) de bac | 19 cm |
| Dimensions (L x l x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Étalonnage | Digital external span calibration |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Type de batterie | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Autonomie des piles | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Profondeur (métrique) de bac | 24.2 cm |
| Profondeur (impériale) de bac | 9.5 in. |
| Catégorie | Food Processing Bench Scale |
| Type de clavier | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temps de stabilisation | ≤0.5 sec. |
| Tension | 100/220 VAC |
| Plage | 4% to 20% of Capacity |
| Types de capteur | Rear side for tare function |
| Type d’écran | LED |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Indicator
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Indicator is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications including production, processing, and packaging.
| Type de protection | IP68 immersion/IP69K washdown |
|---|---|
| Catégorie | Bench Scales |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Légal pour le commerce | Class III/IIIL/IIIHD |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 10 x 10 in. Platfrom
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Type de protection | IP69k; IP68 |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Dimensions (L x l) de la plate-forme | 10 x 10 in. (254 x 254 mm) |
| Structure | Stainless Steel |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Type de protection | IP54 |
|---|---|
| Exigences électriques | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Temps de stabilisation | 1 sec. |
| Plage | 2% or 10% of Capacity |
| Structure | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Type d’écran | LCD |
Ohaus™ Courier 3000 Shipping Scale, Model i-C31M200R
User-friendly basic low-profile scale for general shipping and veterinary applications.
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Catégorie | Scale |
|---|---|
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Catégorie | Scale |
|---|---|
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |