Balances and Scales
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Analytical Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Height (Metric) | 345 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC (±10%) |
| Length (Metric) | 317 mm |
| Readability | 0.1 mg |
| Stabilization Time | 1.5 sec. |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Width (Metric) | 219 mm |
| Includes | Weighing pan, Pan support, Power supply unit with country-specific adapters, Draft shield, For models with analytical draft shield |
| Repeatability | 0.1 mg |
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Analytical Balances |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
OHAUS™ School Balance
Ideal teaching tool to introduce students to precision mass measurement. OHAUS School Balances measure small items such as paper clips, marbles and coins, as well as heavier objects such as books.
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Digital |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 10 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Type | SD Compact Bench Scale |
|---|---|
| Format | Kilogram, pound |
| Battery Life | 360 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Stabilization Time | <3 sec. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Battery Type | 3 C Alkaline |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 36 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 37 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Keypad Type | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Sensor Types | Rear side for tare function |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (English) Pan | 7.5 in. |
| Range | 4% to 20% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IPX8 Washdown |
| Depth (Metric) Pan | 24.2 cm |
| Type | Food Processing Bench Scale |
| Depth (English) Pan | 9.5 in. |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Battery Life | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LED |
| Width (Metric) Pan | 19 cm |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
OHAUS™ Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Battery Life | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable, Disposable |