Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (57)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (160)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (38)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (10)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (12)
- (3)
- (4)
- (7)
- (5)
- (1)
- (17)
- (5)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (3)
- (36)
- (4)
- (21)
- (31)
- (8)
Filtered Search Results
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Scale
The Valor™ 7000 Compact Scale is an adaptable multi-functional scale that improves productivity and handles demanding applications.
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale is ideal for general weighing, simple counting and checkweighing applications in damp environments, or when washdown cleaning is required.
| Protection Class | IP66 |
|---|---|
| Battery Life | 100 hr. |
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | AC Power (Included), Rechargeable Battery (Included) |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Length (Metric) | 117 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
| Weight (Metric) | 52 kg |
OHAUS™ Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Battery Life | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable, Disposable |
OHAUS™ Ranger™ Count 4000 Counting Scale
For variety of industrial weighing, counting, and measurement needs
| Width (English) | 12.4 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (Metric) | 31.5 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 22.5 x 30 cm |
| Includes | Stainless steel platform, sealed front panel, menu lockswitch, up front level indicator, adjustable leveling feet, selectable environmental and auto-print settings, stability indicator, overload and underload indicators, low battery indicator, auto shut-o |
| Battery Life | 210 hours continuous use with 12 hour recharge time |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | 3 Window, LCD with White Backlight, 6-digit, 7-segment |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Connection Type | Standard RS232 with optional Ethernet, second RS232 and USB |
| Weight (Metric) | 5.9 kg |
| Height (English) | 4.8 in. |
| Height (Metric) | 12.2 cm |
| Construction | Stainless steel platform, Die cast aluminum housing |
| Keypad Type | 8 function, 12 numeric mechanical keys |
| Automation Interface | Built-in RS232, optional 2nd platform, 2nd RS232, USB, Ethernet |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | Die-cast Sealed Metal Housing and Slip-resistant Rubber Feet |
| Calibration | External, with user-selectable calibration weight |
| Range | Zero range: 4% or 20% of full scale capacity; Tare range: Full capacity by subtraction |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ Count 4000 Count Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 32.7 x 31.5 x 12.2 cm (12.9 x 12.4 x 4.8 in.) |
| Frequency | 50/60 Hz internal universal power supply |
| Weight (English) | 13 lb. |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Weighing Modes | kg, lb, g, oz, lb:oz |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Scale
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 3.1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Battery Type | 4 C |
| Dimensions (LxW) Platform | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Weight (Metric) | 1.4 kg |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 12 x 12 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 12 x 12 in. (305 x 305 mm) |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Digital |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS Courier 1000 Series Shipping Scale
Introducing the Courier 1000 Series Shipping Scales, a versatile line of lightweight, durable weighing equipment able to handle everything from general shipping applications for businesses to light weighing jobs for veterinary offices.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Construction | Stainless Steel (316) |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Linearity | ±2 d |
| Stabilization Time | Within 1 second |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 18 x 18 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 18 x 18 in. (457 x 457 mm) |
OHAUS™ ES Series Digital Bench Scales
Portable digital scale with easy, two-button operation. Large platform easily accommodates weighing of oversized and awkwardly shaped packages.
| Electrical Requirements | For 120 V 60 Hz |
|---|---|
| Type | ES Digital Bench Scale |
| Format | Kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 30 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | 2 Function membrane switch |
| Voltage | 120 V |
| Stabilization Time | <3 sec. |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, UL, FCC, CSA, CE Safety EN60950, Emissions EN55022, Immunity EN50082-1 |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
| Battery Type | 6 AA |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |