Scales
Filtered Search Results
OHAUS Courier 1000 Series Shipping Scale
Introducing the Courier 1000 Series Shipping Scales, a versatile line of lightweight, durable weighing equipment able to handle everything from general shipping applications for businesses to light weighing jobs for veterinary offices.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Digital |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Protection Class | IP65 |
|---|---|
| Includes | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Battery Life | 58 Hr. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
| Battery Type | Rechargeable |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
OHAUS™ Defender™ 3000 Hybrid i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Hybrid i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged design and stainless steel indicator with tactile keys, multicolor backlit LCD display, and built-in rechargeable battery.
| Battery Life | 100 hr. |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable |
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Scale
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 3.1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Battery Type | 4 C |
| Dimensions (LxW) Platform | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Weight (Metric) | 1.4 kg |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Construction | Stainless Steel (316) |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Linearity | ±2 d |
| Stabilization Time | Within 1 second |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 18 x 18 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 18 x 18 in. (457 x 457 mm) |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 10 x 10 in. Platfrom
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 10 x 10 in. (254 x 254 mm) |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Protection Class | IP54 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Construction | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Display Type | LCD |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Range | 2% or 10% of Capacity |
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Scale
The Valor™ 7000 Compact Scale is an adaptable multi-functional scale that improves productivity and handles demanding applications.
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 68 cm |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
| Weight (Metric) | 33 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 37 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Keypad Type | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Sensor Types | Rear side for tare function |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (English) Pan | 7.5 in. |
| Range | 4% to 20% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IPX8 Washdown |
| Depth (Metric) Pan | 24.2 cm |
| Type | Food Processing Bench Scale |
| Depth (English) Pan | 9.5 in. |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Battery Life | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LED |
| Width (Metric) Pan | 19 cm |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Indicator
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Indicator is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications including production, processing, and packaging.
| Protection Class | IP68 immersion/IP69K washdown |
|---|---|
| Type | Bench Scales |
| Legal for Trade | Class III/IIIL/IIIHD |
| Display Type | Backlit LCD |