Mechanical Balances
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (29)
- (4)
- (17)
- (14)
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS™ School Balance
Ideal teaching tool to introduce students to precision mass measurement. OHAUS School Balances measure small items such as paper clips, marbles and coins, as well as heavier objects such as books.
| Hauteur (impériale) | 9 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 35.56 cm |
| Hauteur (métrique) | 22.86 cm |
| Capacité | 0.6 lb., 300 g |
| Profondeur (métrique) du bac | 1.27 cm |
| Profondeur (impériale) | 7 in. |
| Profondeur (impériale) du bac | 0.5 in. |
| Garantie | 5 Years |
| Largeur (impériale) | 14 in. |
| Diamètre (métrique) du bac externe | 9 cm |
| Diamètre (impérial) du bac externe | 3.5 in. |
| Profondeur (métrique) | 17.78 cm |
| Type d’affichage | Analog |
OHAUS™ Cent-O-Gram™ and Dial-O-Gram™ Balances
Support centigram accuracy and encourage student precision. OHAUS Cent-O-Gram and Dial-O-Gram Balance comes with three-point base, special floating bearing principle, and beam design which eliminates need for level adjustment.
| Hauteur (impériale) | 9 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 35.56 cm |
| Hauteur (métrique) | 22.86 cm |
| Capacité | 0.6 lb., 300 g |
| Matériau | Stainless Steel |
| Profondeur (impériale) | 7 in. |
| Garantie | 5 Years |
| Largeur (impériale) | 14 in. |
| Diamètre (métrique) du bac externe | 9 cm |
| Diamètre (impérial) du bac externe | 3.5 in. |
| Profondeur (métrique) | 17.78 cm |
| Type d’affichage | Analog |
OHAUS™ Triple-Beam Balances
Well-equipped to weigh solids, liquids, powders or even animals. Effective magnetic damping of OHAUS Triple-Beam Balances coupled with appropriate beam capacity reduces oscillation and speeds weighing process.
| Hauteur (impériale) | 12 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 45.72 cm |
| Hauteur (métrique) | 30.48 cm |
| Capacité | 1.34 lb., 0.61 kg |
| Profondeur (impériale) | 9 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Diamètre (métrique) du bac externe | 15.2 cm |
| Diamètre (impérial) du bac externe | 6 in. |
| Profondeur (métrique) | 22.86 cm |
| Type d’affichage | Analog |
OHAUS™ Pull-Spring Scales
Designed to deliver reproducible results time after time, perfect for general weighing, force experiments, action-reaction demonstrations and much more. The Ohaus Demonstration Spring Scales offers a large faceplate for easy viewing.
| Type d’affichage | Analog |
|---|
OHAUS™ Spring Scales: Pull Type
Designed to stand up to heavy student use and withstand sudden load releases without breaking. Mettler Toledo Pull Type Spring Scales are made from rugged shatterproof plastic and metal. They are color-coded for easy identification of capacity.
| Type | Pull Spring Scale |
|---|---|
| Matériau | Plastic, Metal |
| Étalonnage | External |
| Profondeur (métrique) | 4.44 cm |
| Type d’affichage | Analog |
Mopec™ Digital Washdown Platform Scale
The washdown base provides a durable and high performance weighing package equipped with a removable stainless cover to enable easy wipe down of the all-stainless exterior.
Mopec™ Standard Platform Scale
Ideal for laboratory and industrial applications, the Platform Scale features an easy to navigate color touchscreen display and slim design, allowing for stackable storage. Geared for high performance with fast stabilization time and high resolution weighing results.
Mopec™ Solar-powered Hanging Scale
The BB067 Solar-powered Hanging Scale is easy to use, gives instantaneous weight readouts, and is completely solar powered, so you'll never have to worry about battery replacement.
Mopec™ 15 kg Autopsy Scale and Accessories
This scale is ideal for autopsy use and specimen weighing, with two dials to provide bidirectional readings.
Mopec™ Premium Platform Scale
Ideal for laboratory and industrial applications, the Platform Scale features an easy to navigate color touchscreen display and slim design, allowing for stackable storage. Geared for high performance with fast stabilization time and high resolution weighing results.
Eisco™ Demo Lever Balance
Demo Lever Balance for demonstration of static forces, levers and an analytical balance.
Eisco™ Premium Dynamometers (Spring Scales)
Premium Dynamometers feature internal red cylinders for easy and accurate measurments.
| Hauteur (impériale) | 9.8 in. |
|---|---|
| Type | Mechanical Balances |
| Largeur (métrique) | 2.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 25 cm |
| Legal for Trade | No |
| Comprend | 2 hooks, Spring in acrylic tube |
| Largeur (impériale) | 1 in. |
| Type d’affichage | Analog |
| Poids (métrique) | 0.09 oz. |
OHAUS™ Triple Beam Balances
Accurate, rugged and dependable. OHAUS Triple Beam Balances have stainless-steel weighing pans and bearing covers which prevent rust and corrosion.
| Hauteur (impériale) | 12 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 45.72 cm |
| Hauteur (métrique) | 30.48 cm |
| Capacité | 1.34 lb., 0.61 kg |
| Profondeur (impériale) | 9 in. |
| Garantie | 5 Years |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Diamètre (métrique) du bac externe | 15.2 cm |
| Diamètre (impérial) du bac externe | 6 in. |
| Profondeur (métrique) | 22.86 cm |
| Type d’affichage | Analog |