Mechanical Balances
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (4)
- (31)
Filtered Search Results
OHAUS™ School Balance
Ideal teaching tool to introduce students to precision mass measurement. OHAUS School Balances measure small items such as paper clips, marbles and coins, as well as heavier objects such as books.
OHAUS™ Cent-O-Gram™ and Dial-O-Gram™ Balances
Support centigram accuracy and encourage student precision. OHAUS Cent-O-Gram and Dial-O-Gram Balance comes with three-point base, special floating bearing principle, and beam design which eliminates need for level adjustment.
| Diameter (Metric) Outer Pan | 9 cm |
|---|---|
| Height (Metric) | 22.86 cm |
| Warranty | 5 Years |
| Depth (English) | 7 in. |
| Display Type | Analog |
| Width (English) | 14 in. |
| Capacity | 0.6 lb., 300 g |
| Depth (Metric) | 17.78 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Diameter (English) Outer Pan | 3.5 in. |
| Height (English) | 9 in. |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 9 cm |
|---|---|
| Height (Metric) | 22.86 cm |
| Depth (Metric) Pan | 1.27 cm |
| Warranty | 5 Years |
| Depth (English) Pan | 0.5 in. |
| Depth (English) | 7 in. |
| Display Type | Analog |
| Width (English) | 14 in. |
| Capacity | 0.6 lb., 300 g |
| Depth (Metric) | 17.78 cm |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Diameter (English) Outer Pan | 3.5 in. |
| Height (English) | 9 in. |
OHAUS™ Pull-Spring Scales
Designed to deliver reproducible results time after time, perfect for general weighing, force experiments, action-reaction demonstrations and much more. The Ohaus Demonstration Spring Scales offers a large faceplate for easy viewing.
| Display Type | Analog |
|---|
OHAUS™ Spring Scales: Pull Type
Designed to stand up to heavy student use and withstand sudden load releases without breaking. Mettler Toledo Pull Type Spring Scales are made from rugged shatterproof plastic and metal. They are color-coded for easy identification of capacity.
| Type | Pull Spring Scale |
|---|---|
| Display Type | Analog |
| Depth (Metric) | 4.44 cm |
| Material | Plastic, Metal |
| Calibration | External |
OHAUS™ Triple-Beam Balances
Well-equipped to weigh solids, liquids, powders or even animals. Effective magnetic damping of OHAUS Triple-Beam Balances coupled with appropriate beam capacity reduces oscillation and speeds weighing process.
| Diameter (Metric) Outer Pan | 15.2 cm |
|---|---|
| Height (Metric) | 30.48 cm |
| Depth (English) | 9 in. |
| Display Type | Analog |
| Width (English) | 18 in. |
| Capacity | 1.34 lb., 0.61 kg |
| Depth (Metric) | 22.86 cm |
| Width (Metric) | 45.72 cm |
| Diameter (English) Outer Pan | 6 in. |
| Height (English) | 12 in. |
Mopec™ Premium Platform Scale
Ideal for laboratory and industrial applications, the Platform Scale features an easy to navigate color touchscreen display and slim design, allowing for stackable storage. Geared for high performance with fast stabilization time and high resolution weighing results.
Mopec™ Solar-powered Hanging Scale
The BB067 Solar-powered Hanging Scale is easy to use, gives instantaneous weight readouts, and is completely solar powered, so you'll never have to worry about battery replacement.
Mopec™ 15 kg Autopsy Scale and Accessories
This scale is ideal for autopsy use and specimen weighing, with two dials to provide bidirectional readings.
Mopec™ Digital Washdown Platform Scale
The washdown base provides a durable and high performance weighing package equipped with a removable stainless cover to enable easy wipe down of the all-stainless exterior.
Mopec™ Standard Platform Scale
Ideal for laboratory and industrial applications, the Platform Scale features an easy to navigate color touchscreen display and slim design, allowing for stackable storage. Geared for high performance with fast stabilization time and high resolution weighing results.
Eisco™ Steel Extension Springs with Looped Ends, 150 mm Length
Closely wound steel extension springs with loops at both sides are designed for classroom applications involving Hooke's law and other physics concepts.
Eisco™ Steel Extension Springs with Looped Ends, 225 mm Length
Closely wound steel extension springs with loops at both sides are designed for classroom applications involving Hooke's law and other physics concepts.
OHAUS™ Triple Beam Mechanical Balance
Accuracy and convenience of a toploading balance. OHAUS Triple Beam Mechanical Balance gives students hands-on experience through manipulation of the poises and attachment weights, as well as visualization of mass measurement principles.
Eisco™ Helical Spring Set
The Helical Spring Set demonstrates the extension of a spring in relation to the force applied to it.