Gel Imaging and Documentation Systems
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (8)
- (12)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (3)
- (15)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Invitrogen™ iBright™ CL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | CL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Weight | 50 kg (110 lbs) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
| Display | LCD Touchscreen |
Invitrogen™ iBright™ CL750 Imaging System
Capture western blot and gel images and analyze data efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL750 Imaging System.
Supelco TLC Explorer
The TLC Explorer Documentation System is designed to digitally evaluate and record thin-layer chromatography (TLC), boosting the efficiency and accuracy of chromatography workflows.
Invitrogen™ iBright™ FL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright FL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 cm x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | FL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| For Use With (Application) | Chemiluminescent Western Blot Imaging |
| Weight | 50 kg (110 lb.) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
| Lens Type | f1.8 |
|---|---|
| Product Type | Gel Documentation System |
| Camera Type | 5.4 MP image resolution |
| Size | 30.48 x 38.1 cm (12 x 15 in.) |
| Filter Type | Emission Filter: 590nm |
Invitrogen™ Thermal Printer for iBright Imaging Systems
This high-speed and compact thermal printer is plug-and-play and connects directly to an iBright Imaging System.
Analytik Jena UVP Gel Compact
This is a cell-phone driven bioimaging system designed for documentation and analysis for various types of samples. The system features a 302 nm transilluminator or blue light transilluminator, overhead white and blue LEDs, and phone holder/adapter that can accommodate most phone sizes.
| Depth (English) | 14 in. |
|---|---|
| Width (English) | 17.5 in. |
| Product Type | Bioimaging System |
| Camera Type | Users' Phone |
| Pixel Size | Users' Phone |
| Filter Type | 4-position Automated Emission Filter Tray with EtBr Emission Filter |
| For Use With (Application) | Gel Documentation and Analysis |
| Weight | 29 lbs |
| Height (English) | 15 in. |
| Display | None |
Azure Biosystems chemiSOLO and Chemi Western Blot Starter Kit Package
Azure Biosystems chemiSOLO and Chemi Western Blot Starter Package includes both the chemiSOLO imaging system and the Chemi Western Blot Starter Kit, a collection of Western blotting materials for labs new to chemiluminescent Western blotting.
Syngene™ GBOX Chemi Mini 9 Gel Doc Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ G:BOX - F3 with Feedback Lens
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G:BOX - F3 with Feedback Lens allows for automated imaging of DNA gels and visible protein gels.
Azure Biosystems chemiSOLO and Densitometry Kit Package
Azure Biosystems chemiSOLO and Densitometry Kit Package includes both the chemiSOLO imaging system and the chemiSOLO Densitometry Kit, which is used for densitometric validation and analysis of visible gels.
Syngene™ G:BOX Chemi XX6/XX9
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The G:BOX Chemi XX6/XX9 gel documentation and analysis system is available in a standard or extended darkroom with motor driven sample stage in configurations for fluorescence, visible, chemiluminescence, IR, and 2D applications.
| Product Type | Gel Imaging System |
|---|---|
| Camera Type | CCD |
| Voltage | 115/240 V |
| Dimensions | 22.4 x 39.0 x 21.7 in. (57 x 99 x 55 cm) |
| Filter Type | 7-position Filter Wheel |
| For Use With (Application) | Imaging fluorescence and visible gels, multiplexed fluorescence westerns, stain-free gels, and chemiluminescent blots |
| Hertz | 60 Hz |
| Weight | 99.2 lb. (45 kg) |
| Product Line | Syngene |
UVP GelSolo
UVP GelSolo is a compact, easy-to-use, stand-alone system for gel documentation, designed to acquire gel images easily and without any need for training. Ideal for multi-user laboratories and practical trainings.
| Lens Type | 8 to 48 mm, f/1.2 manual zoom lens |
|---|---|
| Depth (English) | 15.1 in. |
| Width (English) | 39.4 in. |
| Camera Type | 5.0 megapixels |
| Height (English) | 31.7 in. |
| Display | Touchscreen |
Syngene™ GeneGnome XRQ Benchtop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
GeneGnome XRQ Benchtop is a simple chemiluminescence imaging system for Western Blots.
Aushon Chemiluminescent iMac™ with Microsoft™ Office and PROArray™ Software
For use with the Aushon Cirascan Imaging and Analysis System