Gel Imaging and Documentation Systems
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (8)
- (12)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (21)
- (6)
- (2)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ iBright™ FL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright FL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 cm x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | FL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| For Use With (Application) | Chemiluminescent Western Blot Imaging |
| Weight | 50 kg (110 lb.) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
Invitrogen™ iBright™ CL750 Imaging System
Capture western blot and gel images and analyze data efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL750 Imaging System.
Invitrogen™ iBright™ CL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | CL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Weight | 50 kg (110 lbs) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
| Display | LCD Touchscreen |
Supelco TLC Explorer
The TLC Explorer Documentation System is designed to digitally evaluate and record thin-layer chromatography (TLC), boosting the efficiency and accuracy of chromatography workflows.
| Lens Type | f1.8 |
|---|---|
| Product Type | Gel Documentation System |
| Camera Type | 5.4 MP image resolution |
| Size | 30.48 x 38.1 cm (12 x 15 in.) |
| Filter Type | Emission Filter: 590nm |
Invitrogen™ Thermal Printer for iBright Imaging Systems
This high-speed and compact thermal printer is plug-and-play and connects directly to an iBright Imaging System.
Azure Biosystems Sapphire Eraser
The Azure Sapphire Eraser is a dedicated instrument for erasing storage phosphor screens (imaging plates).
Syngene™ GBOX F3 LFB Gel Doc Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ GBOX Chemi XX9 Gel Doc Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ G:BOX Chemi Mini 6 Gel Documentation Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G:BOX Chemi Mini 6 Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Analytik Jena UVP BioSpectrum Advanced
UVP BioSpectrum Advanced 695 is an all in one automated imager for chemiluminescence and fluorescence. Ultra-cooled camera, motorized lift, Overhead UV and white light, laser bars in RGB plus NIR1 and 2. Included EtBr emission filter, 302 nm UV transilluminator.
| Height (Metric) | 91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 18.2 in. |
| Width (English) | 24.5 in. |
| Product Type | Advanced Imager |
| Depth (Metric) | 46.2 cm |
| For Use With (Application) | Chemiluminescence, In Vivo, Fluorescence Imaging |
| Width (Metric) | 62.2 cm |
| Product Line | UVP BioSpectrum Advanced |
| Height (English) | 36 in. |
Azure Biosystems chemiSOLO and Densitometry Kit Package
Azure Biosystems chemiSOLO and Densitometry Kit Package includes both the chemiSOLO imaging system and the chemiSOLO Densitometry Kit, which is used for densitometric validation and analysis of visible gels.
Aushon Cirasoft™ Analyst Software
Offers the flexibility to analyze both small and large protein arrays
Azure Biosystems Sapphire FL Standard Optical Module
Standard Optical Module for Sapphire FL. Includes laser and emission filter.