Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (18)
- (30)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (17)
- (5)
- (17)
- (13)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (23)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (8)
- (2)
- (3)
- (13)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (3)
- (5)
- (1)
- (6)
- (7)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (6)
- (3)
- (14)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (16)
- (12)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (139)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (22)
- (22)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (35)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Blank Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Blank Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Fisherbrand™ Ultraviolet Transparent Gel Tray for Horizontal Midigel Systems
Electrophoresis system replacement part for Horizontal Midigel Systems
Thermo Scientific™ A2 and A5 Large Gel System Replacement End Gates
Use these gasketed UVT gel trays, replacement gaskets and end gates with Thermo Scientific™ A2 and A5 Large Gel Systems.
| À utiliser avec (équipement) | Owl A2 and A5 Large Gel Electrophoresis System |
|---|
Invitrogen™ E-Gel™ Opener Replacement Steel Blades
A simple device specifically designed to quickly and efficiently open an E-Gel™ cassette
Invitrogen™ SureCast™ Multi-Use Tool, 10-well
These components of the SureCast Handcast System can be used to create polyacrylamide gels using SureCast Handcast Reagents as well as any other popular polyacrylamide gel casting reagents.
Thermo Scientific™ Owl™ EasyCast™ B2 and B3 Mini Gel Electrophoresis System Combs
Eliminate comb assembly with this assortment of heavy-duty, one-piece combs.
| À utiliser avec (équipement) | Owl™ EasyCast B2 and B3 Mini Gel Electrophoresis System |
|---|---|
| Gamme de produits | Owl, EasyCast |
| Dimensions de gel | Mini |
Thermo Scientific™ Owl™ Leveling Platform
Accommodate most applications with this three-point leveling platform which ensures a flat casting and running surface.
| À utiliser avec (équipement) | Owl System |
|---|---|
| Gamme de produits | Owl |
Invitrogen™ SureCast™ Gel Spacer
Leak-free, confident handcasting of your polyacrylamide gels with the Invitrogen™ SureCast™ Handcast System.
Invitrogen™ SureCast™ Multi-Use Tool, 12-well
These components of the SureCast Handcast System can be used to create polyacrylamide gels using SureCast Handcast Reagents as well as any other popular polyacrylamide gel casting reagents.
Invitrogen™ SureCast™ Multi-Use Tool, 15-well
These components of the SureCast Handcast System can be used to create polyacrylamide gels using SureCast Handcast Reagents as well as any other popular polyacrylamide gel casting reagents.
Thermo Scientific™ Owl™ Casting Dams
Block off a portion of the gel tray and allow shorter gels or gradient gels to be cast and run with the high-quality aluminum Thermo Scientific™ Owl™ Casting Dams.
| Type | Gel Casting Dam |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Owl System |
| Gamme de produits | Owl |
Invitrogen™ Novex™ Zymogram Plus (Gelatin) Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Novex 10% Zymogram Plus (Gelatin) gels are useful for the detection and characterization of proteases that use gelatin as a substrate. The proteases are run under denaturing conditions and visualized as clear bands against a dark background using a simple renaturing, developing, and staining protocol.
| Largeur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Plage de séparation | 30 to 150 kDa (Tris-Glycine Buffer) |
| Type de gel | Zymogram Gel |
| Température (métrique) de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Gamme de produits | Novex |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Dimensions de gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 0.1 |
| Épaisseur (métrique) | 1.0 mm |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
Invitrogen™ Tetra Electrophoresis Companion Core
Easily swap and run Invitrogen protein gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank with the Tetra Electrophoresis Companion Core (a Tetra Electrophoresis Primary Core is also required). Achieve high-performance separations, fast run times, and run up to four gels using both cores.