Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (7)
- (42)
- (9)
- (78)
- (18)
- (6)
- (56)
- (3)
- (77)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (23)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (19)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (17)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (25)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (18)
- (10)
- (9)
- (1)
- (22)
- (9)
- (6)
- (47)
- (10)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ PVDF/Filter Paper Sandwich, 0.2 μm, 8.3 x 7.3 cm
Pre-cut and pre-assembled—ready for protein blotting/transfer
Invitrogen™ Invitrolon™ PVDF/Filter Paper Sandwiches, 0.45 μm, 8.5 x 13.5 cm
Make blotting of E-PAGE™ Gels easier and more efficient
Invitrogen™ iBlot™ 2 Transfer Stacks, nitrocellulose, regular size
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
iBlot 2 Transfer Stacks are used to transfer proteins using the iBlot 2 Gel Transfer Device. They are consumable stacks with an integrated nitrocellulose transfer membrane for dry blotting of proteins.
| Format | Transfer Stack |
|---|---|
| Matériau | Nitrocellulose |
| Gamme de produits | iBlot |
| Dimensions (LxW) | 13.5 x 8 cm |
| Porosité | 0.2 μm |
| Contenu et stockage | Store at room temperature. |
Invitrogen™ Power Blotter Welcome Pack
Get rapid and efficient semi-dry protein transfer with the Invitrogen™ Power Blotter.
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, regular size
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Longueur (métrique) | 13 cm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Largeur (métrique) | 8.3 cm |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Gamme de produits | Power Blotter |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13 cm x 8.3 cm |
| Porosité | 0.2 μm |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Matériau | PVDF |
| Gamme de produits | Power Blotter |
| Dimensions (LxW) | 8 cm x 8 cm |
| Porosité | 0.2 μm |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, regular size
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
| Matériau | Nitrocellulose |
|---|---|
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
MilliporeSigma™ NOW Bundle, Immobilon-P
Bundle includes the Immobilon NOW Dispenser and two 8.5cm x 10m rolls of Immobilon-P transfer membrane
Thermo Scientific™ Biodyne™ B Nylon Membrane, 0.45 μm, 8 cm x 12 cm
Sheets of unmodified or positively charged Biodyne A and Biodyne B Nylon that provide excellent binding characteristics for nucleic acid transfer, blotting and detection.
Thermo Scientific™ Nitrocellulose Membranes, 0.45 μm
Nitrocellulose is a popular binding matrix for western blotting because of its high affinity for proteins and compatibility with a variety of detection methods (western blotting, dot-blot assays, and other protein or nucleic acid methods).
| Matériau | Nitrocellulose |
|---|---|
| Porosité | 0.45 μm |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
MilliporeSigma™ Immobilon Signal Enhancer for Immunodetection
MilliporeSigma™ Immobilon™ Signal Enhancer for Immunodetection combines signal amplification and blocking in one ready-to-use reagent. Amplifies low signal intensity Western blots without amplifying the noise
Invitrogen™ Bolt™ Western Pack A (Nitrocellulose)
A wet transfer device used exclusively with the Mini Gel Tank
Invitrogen™ Bolt™ Western Pack B (PVDF)
A wet transfer device used exclusively with the Mini Gel Tank
Invitrogen™ Nitrocellulose/Filter Paper Sandwich, 0.45 μm, 8.3 x 7.3 cm
Ideal for blotting proteins and nucleic acids
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, midi, low-fluorescence PVDF
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Invitrogen Low Fluorescence PVDF Membranes exhibit exceptionally low autofluorescence across all commonly used fluorescent imaging channels. Low fluorescent background enhances signal-to-noise ratios, resulting in more sensitive, higher quality and more reliable western blot data.