Signs and Tags
Filtered Search Results
Brady™ Signs: Directional Arrows
ToughStripe™ Floor Arrows are made of tough, resilient material so you can spend less time replacing damaged or worn tape. You can apply them once, and be done.
| Displayed Text | Arrow |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
Brady™ Dash Space
Dash Space B-514 polyester material is ideal for use in marking aisles, passageways, storage locations, and point out safety equipment and exits.
| Thickness | 0.008 in. |
|---|---|
| Description | ToughStripe Prespaced shapes |
| Width (English) | 8 in. |
| Product Type | Label |
| Quantity | 46/Pk. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -18 °C-54 °C |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Adhesive Type | Rubber-based |
| Height (English) | 2 in. |
Brady™ 97 Series Indoor/Outdoor Letters and Numbers
97 Series Letters and Numbers are printed on B-946 vinyl with weather-resistant inks and are suited for use in outdoor applications where weatherability is a key consideration.
Brady™ Quick-Align™ Symbols
For use with Blank Hazardous Communication Panels to identify hazardous materials in accordance with the NFPA system
| Thickness | 0.004 in. |
|---|---|
| Color | Black |
| Max. Temperature (English) | 180°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Style | Gothic |
| Quantity | 10/Pk. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 82°C |
| For Use With (Application) | Indoor and outdoor use, used for pipemarkers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
Brady™ 15 Series Indoor/Outdoor Numbers and Letters
15 Series Numbers and Letters are made of B-946 vinyl printed with weather-resistant inks and are suited for use in outdoor applications where weatherability is a key consideration.
| Width (English) | 0.87 in. |
|---|---|
| Color | Black on Yellow |
| Quantity | 10/Card |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Indoor and outdoor use, used for pipemarkers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
| Width (Metric) | 22.23 mm |
| Thickness | 0.004 in. |
| Product Type | Individual Number |
| For Use With (Equipment) | General & Industrial ID;Pipe & Valve Marking;Safety & Compliance ID |
| Max. Temperature (English) | 180°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Style | Standard |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 82°C |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Dimensions (L x W) | 2.25 x 0.875 in. |
| Height (English) | 2.25 in. |
Brady™ Quick-Align™ Lettering
Quick-Align™ Lettering is featured in Quik-Align™ Numbers & Letters and Instalign™ Numbers & Letters and are perfect for all general identification projects.
| Thickness | 0.004 in. |
|---|---|
| Product Type | Hazard Sign |
| Max. Temperature (English) | 180°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Style | Gothic |
| Quantity | 10/Pk. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 82°C |
| For Use With (Application) | Indoor and outdoor use, used for pipemarkers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ 97 Series Indoor/Outdoor Combination Packs
97 Series Combination Packs are B-946 vinyl printed with weather resistant inks and are suited for use in outdoor applications where weatherability is a key consideration.
| Thickness | 0.004 in. |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General & Industrial ID |
| Color | Black on White |
| Max. Temperature (English) | 180°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Style | Consecutive |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 82°C |
| For Use With (Application) | Indoor and outdoor use, used for pipemarkers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Polystyrene Warning Sign: ARGON FULL CYLINDERS
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Warning Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | ARGON FULL CYLINDERS |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Green on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Notice: Do Not Dump Chemicals Down… Signs
Identifying equipment, rooms and materials that contain or are contaminated with hazardous agents
| Displayed Text | Notice Do Not Dump Chemicals Down This Drain |
|---|---|
| Product Type | Chemical and Hazardous Materials Sign |
| Color | Blue on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Fiberglass Caution Sign: BIOHAZARD
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Caution Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Thickness | 0.0984 in. |
|---|---|
| Displayed Text | BIOHAZARD |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black on Orange |
| Max. Temperature (English) | 194°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 194°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Fiberglass |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Danger: Hazardous Waste Storage Area… Signs
Identify equipment, rooms and materials that contain or are contaminated with hazardous agents
| Displayed Text | DANGER Hazardous Waste Storage Area Unauthorized Persons Keep Out |
|---|---|
| Product Type | Admittance Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Polyester Warning Sign: FUMES MAY BE PRESENT
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Warning Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Thickness | 0.01 in. |
|---|---|
| Displayed Text | FUMES MAY BE PRESENT |
| Shape | Rectangular |
| Description | Polyester with polyester overlaminate |
| Color | Black on Orange |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyester |
| Mounting Type | Self-adhesive |
| Adhesive Type | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finish | Laminated |
Brady™ Polystyrene Warning Sign: FUMES MAY BE PRESENT
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Warning Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | FUMES MAY BE PRESENT |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Black on Orange |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Polystyrene Danger Sign: DO NOT ENTER CHEMICALS IN USE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | DO NOT ENTER CHEMICALS IN USE |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Polyester Warning Sign: CHEMICAL STORAGE AREA
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Warning Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |