General Purpose Waste Disposal Containers
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (4)
- (61)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (41)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (16)
- (20)
- (2)
- (1)
- (20)
- (3)
- (1)
- (9)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Institutional Trash Can Liners
Provide a leak resistant containment solution for non-medical waste disposal
| Type de produit | Institutional Trash Can Liner |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Collecting and containing refuse, non medical waste disposal |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Safety Waste System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Minimize accidental spills and volatile emissions with this chemical- and break-resistant safety waste system.
| Type de produit | Safety Waste System |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | For temporary waste containment |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Safety Waste Funnel
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contain waste temporarily on the benchtop or under the lab hood with these safety waste funnel systems. Funnels feature the easy snap safety latch to minimize spillage if accidentally tipped over and a larger diameter funnel for easy pouring.
| Longueur (métrique) | 5.6 cm |
|---|---|
| Type de produit | Safety Waste Funnel System |
| Matériau de revêtement | PTFE |
Bel-Art™ Cleanware™ Self-Adhesive Waste Bags
Disposable waste bags free bench or hood space when hung from walls. Bel Art™ Cleanware™ Self-Adhesive Waste Bags adhere to cabinets and other surfaces.
| Couleur | White |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | General Trash |
| Type de produit | Laboratory Waste Bag |
| Matériau | HDPE |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur (impériale) | 1 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Zip Tie |
| Comprend | Self-adhesive strip |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.025 mm |
| À utiliser avec (application) | Cleanware |
Mopec™ Formaway Waste Collection Container
Formaway Collection Containers are used to collect spent formalin for neutralizing.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type de produit | Waste Container |
| Matériau | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Touch Free™ Automatic Waste Cans
Automatically open and close without a touch, protecting users from waste receptacle contact.
| Comprend | Brightly colored biohazard label and three other labels (recyclables, trash, and a blank label for individual applications) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Justrite™ Nonmetallic Liquid Disposal Safety Cans
Resists denting, puncturing, and chipping. The nonmetallic liquid disposal safety can has large mouth opening and lock-open cap for easy filling/pouring.
| Certifications/Conformité | FM |
|---|---|
| Type de produit | Liquid Disposal Can |
| Diamètre (métrique) externe | 30.5 cm |
| Diamètre (impériale) externe | 12 in. |
| Type de produit | Fitting |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
Justrite™ Aerosolv™ 360 System
Justrite MFG LLC Aerosolv™ 360 System is a premium puncturing unit for recycling aerosol cans
Justrite™ Aerosolv™ 7000 Super Aerosol Can Recycling System
Aerosolv™ 7000 Super aerosol can puncture device is a safe and efficient method for recycling spent aerosol cans
