Hazardous and Biohazardous Waste Disposal Bags and Containers
Durable containers and holders designed specifically to collect hazardous and biohazardous waste. Available in plastic, metal, and incinerable cardboard. All styles (except wire-frame holders) are clearly marked with the universal biohazard symbol, hazardous waste labeling, or are bright red in color for easy identification.
Hazardous and Biohazardous Waste Overview
Any waste that may contain contaminated, infectious, or chemically dangerous substances is considered hazardous or biohazardous. This includes:
- Biohazardous waste: materials that may spread disease in humans, animals, or the environment. Examples include:
- Sharps (needles, blades, glass)
- Certain body fluids
- Human and animal blood or tissue
- Recombinant DNA
- Animal or plant pathogens
These wastes must be separated from general waste and disposed of using approved biohazard containers or bags.
- Hazardous waste: substances that pose chemical or physical risks. Categories include:
- Corrosive – strong acids, bases, cleaning agents
- Reactive – unstable or explosive chemicals, oxidizers
- Toxic – heavy metals, pesticides, poisonous compounds
Improper disposal may cause harm to people, animals, and the environment, making proper containment and disposal essential.
Both categories of waste should always be identified, segregated, and disposed of using appropriate, clearly labeled containers in compliance with safety and environmental regulations.
Waste Management Products
Biohazard Waste Bags
Available with or without a warning label. For the economical, safe disposal of contaminated labware, or for autoclave sterilization.
Biohazard Cartons
Used for disposal or incineration of infectious and single-use non-sharps waste.
Biohazard Cans and Canisters
Safety waste cans and canisters for storing contaminated products and other regulated waste, as well as dispensing and transporting hazardous materials.
Hazardous Waste Containers
Specially designed containers for the collection of chemical, toxic, or reactive waste. Available in various materials and capacities for safe handling, transport, and disposal.
Disposal Waste Systems
Safety waste systems designed for maximum protection from both hazardous and biohazardous waste, including chemical liquids, infectious solids, and sharps.
- (7)
- (5)
- (3)
- (12)
- (7)
- (2)
- (7)
- (3)
- (30)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (26)
- (30)
- (1)
- (1)
- (3)
- (66)
- (9)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Bel-Art™ Benchtop Biohazard Waste Disposal Bag
Bright red, autoclavable bags feature one long flap for easy opening and disposal of tips and tubes
Bel-Art™ SP Scienceware™ Waste Disposal Can with Lift-up Cover
Bright, red safety disposal container suitable for biological/biohazard materials, broken glass, recyclables or other waste
| Épaisseur | 2 mil |
|---|---|
| Certifications/Conformité | OSHA, 29 CFR1910.1030 |
| Température (métrique) | 140°C |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Elastic |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Autoclavable HD Biohazard Waste Bags
Autoclavable, polyethylene biohazard bags ensure safe handling and disposal of biohazardous waste.
| Température (métrique) | 127°C |
|---|---|
| Type de produit | Autoclavable Bags |
| Matériau | Polyethylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Couleur | Red,Black Print |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Autoclavable HD Biohazard Waste Bags
Biohazard symbol printed bags to ensure safe handling and disposal of biohazardous waste.
| Épaisseur | 38 micron |
|---|---|
| Couleur | Orange with Black Print |
| Certifications/Conformité | ASTM |
| Température (métrique) | 127°C |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | None |
| Comprend | Printed in English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Matériau | Polyethylene |
|---|---|
| Type de bouchon | Twist Tie |
| Comprend | Biohazard symbol and text in English and Spanish |
| Autoclavable | Autoclavable |
MP Biomedicals™ ETBR Greenbag Disposal Kit
ETBR Greenbag Disposal Kit for removing Ethidium Bromide from solutions.
Bel-Art™ Benchtop Biohazard Disposal Bag
For disposal of tips and tubes.
Bel-Art™ Biohazard Incinerator Disposal Carton
Includes polyethylene liner. Bel Art™ Biohazard Incinerator Disposal Cartons are clearly marked for proper handling and processing.
| Couleur | Orange |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D1709, Dart impact |
| Température (métrique) | 140°C |
| Type de produit | Biohazard Waste Bags with indicator |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Wire Tie |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur | 2 mm |
|---|---|
| Couleur | White |
| Matériau | Cardboard |
| Matériau de revêtement | Polyethylene |
| À utiliser avec (application) | Quick identification for non-hazardous waste paper products |
Bel-Art™ Thick Biohazard Disposal Bags, 1.5 mil
Include black biohazard symbol and precautionary procedures printed in four languages. Bags are autoclavable and are effective for the disposal of biohazardous materials.
| Couleur | Red |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM 1922 Tear Resistance, ASTM 1709 Dart Impact |
| Type de produit | Biohazard Disposal Bag |
| Matériau | Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur (impériale) | 1.50 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Zip Tie |
| Comprend | Pre-printed sterilization indicator patch, labeled with the standard biohazard warning symbol or precautionary protocols English, French, German, Spanish |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.279 mm |
| À utiliser avec (application) | Used for biohazard waste |
Justrite™ Biohazard Waste Can
The Justrite Biohazard Waste Can is a sturdy, steel can used to store contaminated laundry as well as other regulated waste. Can features a leakproof construction with foot-operated, self-closing lid.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, TUV, OSHA |
| Type de produit | Biohazard Waste Container |
| Matériau | Metal |
| À utiliser avec (application) | Safe, temporary collection of biological waste |