Safety Cans
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (32)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Eagle™ Galvanized-Steel Type I Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Product Type | Type I Safety Can |
|---|---|
| Material | Galvanized Steel |
| Certifications/Compliance | FM, UL, ULC, OSHA 29 CFR 1910.106, NFPA 30 |
Justrite™ Dispensing Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reliable dispensing features at an economical price
| Diameter (Metric) Opening | 4 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.58 in. |
| Diameter (English) Inner | 11.75 in. |
| Capacity (English) | 5 gal. |
| Color | Red |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Diameter (Metric) Inner | 298 mm |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, CARB, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | For Laboratories |
| Closure Type | Self Closing Pressure Relief Cap |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Diameter (English) Opening | 1.68 in. |
|---|---|
| Product Type | Type II Safety Can |
| Finish | Powder Paint |
| Length (English) Hose | 9 in. |
Eagle™ Nonmetallic Safety Cans
High-density polyethylene safety cans help reduce danger of explosion from ignition of flammable liquid vapors
| For Use With (Application) | For use in scientific, industrial and hospital laboratories |
|---|
Justrite™ Plunger Dispensing Can
Justrite Plunger Dispensing Can provides a quick and safe means to moisten cloths with flammable cleaning fluids. Made of chemically-resistant Ryton™ and brass, the pump base is designed to leave less liquid in the bottom before having to refil.
| Product Type | Plunger Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Dispensing Flammable Liquids |
Justrite™ Nonmetallic Dispensing Can
Permit easy, one-hand dispensing of hazardous liquids directly onto work surface. The nonmetallic dispensing can is made from polyethylene with a brass dispenser valve.
| Includes | Leakproof Brass Dispenser Valves Self-close |
|---|---|
| Product Type | Dispensing Can |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For use with Flammables |
Eagle™ Stainless-Steel Safety Cans
The Eagle Stainless-Steel Safety Can is ideal for storage of high-purity liquids and flammables that do not corrode metal
| Description | Electric Seam Weld |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | For intermediate storage of flammable liquid wastes |
| Product Type | Wash Tank |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Small Parts Cleaning |
Eagle™ Galvanized Steel Faucet Safety Can w/ Brass Faucet
Eagle Galvanized Steel Faucet Can helps control dispensing of flammable liquids into small capacity vessels.
Justrite™ Dip Tank for Cleaning Parts
A Justrite Dip Tank for Cleaning Part is ideal for washing or soaking parts in flammable liquids
| Product Type | Dip Tank |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Washing or Soaking parts in Flammable Liquids |
| Closure Type | Manual Cap |
| Finish | Powder Paint |
Justrite™ Nonmetallic Round Type I Safety Cans
Can be used to store liquids that will corrode stainless-steel or coated-steel safety cans
| Diameter (Metric) Opening | 3.6 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.45 in. |
| Shape | Round |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Product Type | Safety Can |
| Color | Red |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | To Store Liquids |
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Galvanized Steel |
| Certifications/Compliance | FM, OSHA |
| For Use With (Application) | For safer cleaning of small parts or swabbing of larger ones |
| Finish | Powder Coat |