Safety Cans
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (32)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Justrite™ Nonmetallic Round Type I Safety Cans
Can be used to store liquids that will corrode stainless-steel or coated-steel safety cans
| Diameter (Metric) Opening | 3.6 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.45 in. |
| Shape | Round |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Product Type | Safety Can |
| Color | Red |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | To Store Liquids |
| Product Type | Wash Tank |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Small Parts Cleaning |
Eagle™ Metal Type II Safety Cans
Reduce the danger of explosion while dispensing flammable liquids with an Eagle Metal Type II Safety Can.
| Product Type | Type II Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Galvanized Steel |
| Finish | Powder Coat |
Justrite™ In-flow Safety Cans
For use in storing reagents in approved containers when drawing solvents into HPLC machines
| Includes | Self Closing Fill/Pour Spout |
|---|---|
| Product Type | Safety Can |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
Justrite™ Dispensing Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reliable dispensing features at an economical price
| Diameter (Metric) Opening | 4 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.58 in. |
| Diameter (English) Inner | 11.75 in. |
| Capacity (English) | 5 gal. |
| Color | Red |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Diameter (Metric) Inner | 298 mm |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, CARB, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | For Laboratories |
| Closure Type | Self Closing Pressure Relief Cap |
Eagle™ Stainless-Steel Safety Cans
The Eagle Stainless-Steel Safety Can is ideal for storage of high-purity liquids and flammables that do not corrode metal
| Description | Electric Seam Weld |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | For intermediate storage of flammable liquid wastes |
| Includes | Spring Close |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Product Type | Stainless Steel Safety Can |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
Justrite™ Plunger Dispensing Can
Justrite Plunger Dispensing Can provides a quick and safe means to moisten cloths with flammable cleaning fluids. Made of chemically-resistant Ryton™ and brass, the pump base is designed to leave less liquid in the bottom before having to refil.
| Product Type | Plunger Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Dispensing Flammable Liquids |
Justrite™ Nonmetallic Dispensing Can
Permit easy, one-hand dispensing of hazardous liquids directly onto work surface. The nonmetallic dispensing can is made from polyethylene with a brass dispenser valve.
| Includes | Leakproof Brass Dispenser Valves Self-close |
|---|---|
| Product Type | Dispensing Can |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For use with Flammables |
Justrite™ Bench Can for Solvents, Steel
For easy cleaning of small parts in solvents, choose the steel Justrite Bench Can for Solvents.
| Product Type | Bench Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Finish | Powder Paint |
Justrite™ Nonmetallic Oval Type I Safety Cans
Constructed of high-density polyethylene for resistance against denting, puncturing, and chipping. The nonmetallic oval Type I safety can stores liquids that may corrode stainless-steel cans.
| Includes | Flame arrester and Stainless Steel hardware, trigger spout |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 3.6 cm |
| Diameter (English) Opening | 1.45 in. |
| Shape | Oval |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Width (English) | 4.6 in. |
| Length (Metric) | 19.3 cm |
| Product Type | Safety Can |
| Length (English) | 7.6 in. |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Width (Metric) | 11.6 cm |
Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal provides a better solution for the containment of liquid flammable or corrosive waste.
| Description | Safety Can for Liquid Disposal |
|---|---|
| Product Type | Safety Can |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Liquid Disposal |