Miscellaneous Tools
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (69)
- (5)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (14)
- (4)
- (82)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| For Use With (Equipment) | Tool kit |
|---|
Thermo Scientific™ National™ Replacement Battery for Gen3 Electronic Crimpers and Decrimpers
For use with Thermo Scientific™ National Electronic Crimpers and Decrimpers.
Mopec™ Heated Tamper System
These Heated Tampers are electrically heated instruments designed to assist with the proper positioning of tissue specimens during the embedding process in paraffin wax. The safe, low-voltage heating element maintains a steady temperature throughout specimen manipulation.
Mopec™ Heated Tampers
These Heated Tampers are electrically heated instruments designed to assist with the proper positioning of tissue specimens during the embedding process in paraffin wax. The safe, low-voltage heating element maintains a steady temperature throughout specimen manipulation.
| For Use With (Equipment) | Tissue Specimens |
|---|---|
| Product Type | Heated Tampers |
| Color-coded | Yes |
| Material | Plastic, Metal, Wood |
Bel Art™ Battery-Powered Engraving Tool and Stand
Permanently mark important tools, samples and more in seconds
| Includes | Extra engraving tip |
|---|
Bel-Art™ Test Tube Capper
Eliminates fatigue and soreness of hands and fingers from the repetitive task of applying test tube caps
Bel-Art™ SP Scienceware™ Buchner Funnel Trowel
Quickly and efficiently smooths fissures appearing during the precipitate filtration process
| Includes | 4 reversible blades per pack |
|---|---|
| Width (English) | 0.69 in. |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Color | White |
| Length (English) | 4.72 in. |
| Weight (English) | 0.5 oz. |
| Material | Zirconium Oxide |
| No. per Pack | 4 Pk. |
| For Use With (Application) | Safety Cutting |
| Width (Metric) | 17.5 mm |
| Weight (Metric) | 14.1 g |
Slice™ Self-Opening Scissors
Ideal for industrial tailors and fibre artists, or anyone with arthritis, hand weakness, or dexterity challenges
Slice™ Super-Safe™ Carton Opener
Super-Safe™ Carton Opener is a unique knife that is ideal for those with dexterity issues or anyone wearing work gloves. Its large, circular handle fits comfortably in the palm for straight, flush cuts. It features a safety blade that lasts up to 11 times longer than steel blades.
Slice™ Manual Carton Cutter
Acetone-resistant metal sheath slides up to protect blade, or down to expose it
Slice™ Auto-Retractable Utility Scraper
Auto-retract scraper with SureScrape™ protects hand from excess strain. Durable finger-friendly™ safety blade is non-conductive, chemically inert, never rusts.
