Personal Protective Equipment
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Sans latex | Yes |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Spunbond Polypropylene |
| Type de produit | Bouffant |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Bouffant Cap Only |
| Structure | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Modèle | Round |
| Résistance | MD = 35N, CD = 23N |
| À utiliser avec (application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Longueur (impériale) | 11.8 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Teal |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 50 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Black |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Couleur | White |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Cotton |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Snaps |
| Sexe | Unisex |
| Nbre de poches | 3 |
| Type de collier | Standard Pointed |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| Finition externe | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Épaisseur | 10 mil |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | ProShield |
| Type de produit | General Purpose Coveralls |
| Type de couture | Serged |
| Type de bouchon | Front Zipper with Storm Flap |
| Type de cheville | Elastic |
| Modèle | NB127S |
| À utiliser avec (application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Type de manchette | Elastic |
| Couleur | White |
| Stérilité | Non-sterile |
| Sexe | Unisex |
| Quantité | 25/Cs. |
| Type de cagoule | Standard, Elastic Face |
| Type de goulot | Hooded |
Medicom™ Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves
Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves. This glove provides grip, puncture resistance and protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments. Chemo tested and fentanyl safe. Accepted by Health Canada for food handling.
Ritmed™ DisTech™ Isolation Gown
Isolation gowns feature thumb loop cuffs to keep sleeves in place. Not ISO-rated.
| Type de manchette | Thumb Loop |
|---|---|
| Couleur | Yellow |
| Sans latex | Yes |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Isolation Gown |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de manchon | Long Sleeve |
| Type de bouchon | Over-the-Head |
| Sexe | Unisex |
| Comprend | 50 Gowns/Cs. |
| Nbre de poches | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Ansell HyFlex™ 11-618 Extra Thin Polyurethane Coated Nylon Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Light duty, 18-gauge gloves offer tactility and dexterity with a 0.8 mm polyurethane-coating for an improved grip and additional abrasion resistance.
| Séries | 11-618 |
|---|---|
| Taux d’abrasion ANSI | ANSI 3 |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Knit |
| Type de produit | Dip-coated Gloves |
| Matériau | Nylon |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Hand | Specific |
| À utiliser avec (application) | Automotive Assembly, Machinery/Equipment Operation, and Metal Fabrication |
Medicom™ AssureTouch™ Pure™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Pure™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Ideal for procedures that require a high level of precision and tactile sensitivity. DermaSense technology helps reduce the risk of skin reactions. Textured fingertips ensure a secure grip. Chemo-tested.
| Accelerator Free | Yes |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finition externe | Fingertip Textured |
Medicom™ AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. These affordable gloves provide healthcare professionals with hand protection for handling chemotherapy drugs. High-quality nitrile won’t compromise tactile sensitivity and ensure a secure grip.
| Accelerator Free | No |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finition externe | Fingertip Textured |
BlueMed IRIS Shoe Covers
Disposable shoe covers are made of a proprietary fabric that offers a balance between strength, anti-skid, fluid resistance, and wear resistance.
| Couleur | Light Blue |
|---|---|
| Type de produit | Controlled Environments Shoe Covers |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polypropylene,Polyethylene |
| Type de couture | Ultrasonically Welded |
| Stérilité | Non-sterile |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Type de bouchon | Elastic Ankle |
| Latex Free | Yes |
| Résistance | Liquid |
| Poids (métrique) | 60 gsm |
| À utiliser avec (application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production or Labs |
| Type de semelle | Anti-skid |
Medicom™ AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides strong puncture and tear resistance without compromising tactility. Extended cuffs provide optimal coverage. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Accelerator Free | No |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Épaisseur | 6 mil |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Largeur (métrique) | 88.9 cm |
| Matériau | Vinyl |
| Largeur (impériale) | 35 in. |
BlueMed COSMIC Shoe Covers
Shoe covers are made with a multi-layer fabric to provide water resistance and anti-skid properties and are ideal for labs and cleanroom environments.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type de produit | Controlled Environments Shoe Covers |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polyethylene, Polypropylene,Polyethylene |
| Type de couture | Ultrasonically Welded |
| Stérilité | Non-sterile |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Type de bouchon | Elastic Ankle |
| Latex Free | Yes |
| Résistance | Liquid |
| Poids (métrique) | 60 gsm |
| À utiliser avec (application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production, Labs, Cleanrooms |
| Type de semelle | Anti-skid |