GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (44)
- (5)
- (5)
- (9)
- (21)
- (4)
- (222)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (107)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (15)
- (3)
- (1)
- (1)
- (41)
- (54)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (192)
- (2)
- (21)
- (34)
- (16)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (7)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (22)
- (10)
- (21)
- (14)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (10)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (9)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-5 GC Columns
Choose these excellent starting columns for method development, capable of performing most required separations.
| Type d’USP | G27, G36 |
|---|---|
| Polarité | Non-Polar |
| Phase stationnaire | Trace™ TR-5 |
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 110 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Recommended for the enantiomeric separation of a wide range of chiral compounds (ketones, esters, alkanes, alkenes, alcohols, acids, ethers, etc.).
| Épaisseur du film | 0.25 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | GC Accessories & Adsorbents |
| Diamètre (métrique) interne | 0.25 mm |
| Matériau de remplissage | 10% permethylated β-cyclodextrin in SPB-35 poly(35% diphenyl/65% dimethylsiloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | DEX |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 0.25 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supel-Q™ PLOT Capillary GC Column, df 30 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 3 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Épaisseur du film | 0.20 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | 35°C to 300°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | None |
| Diamètre (métrique) interne | 0.25 mm |
| Polarité | Polar |
| Matériau de remplissage | 1,12-Di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethylsulfonyl)imide |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1.5 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 1.5 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Diamètre (métrique) interne | 0.53 mm |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-Biodiesel Capillary GC Column, df 0.10 μm
Designed specifically for the determination of free and total glycerin in B100 biodiesel samples.
| Épaisseur du film | 0.10 μm |
|---|---|
| Matériau | Metal |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +400°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | None |
| Diamètre (métrique) interne | 0.10 mm |
| Matériau de remplissage | Bonded |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 1.8 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
| Épaisseur du film | 1.8 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | G43 |
| Diamètre (métrique) interne | 0.32 mm |
| Matériau de remplissage | Bonded |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-1ms Capillary GC Column, df 0.25 μm
Commonly used column for many petrochemical appplications, or anywhere a low bleed non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 0.25 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +340°C (isothermal) or 360°C (programmed) |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 150 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for detailed purity analyses of light hydrocarbon gases and petroleum products (oxygenates, solvents, naphthas, gasolines, etc.)
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT Bentone 34/DNDP Capillary GC Column
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-VRX GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-VRX GC Columns provide good resolution and fast analysis times for volatile compounds.
| Température max | 260°C |
|---|---|
| Polarité | Non-Polar |
| Phase stationnaire | TraceGOLD™ TG-VRX |