GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Mol Sieve 5A PLOT Capillary GC Column
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Aluminosilicate |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Max. Temperature (Metric) | Subambient to 300°C (isothermal or programmed) |
| USP Type | None |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™-1010 PLOT Capillary GC Column, df 15 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ γ-DEX™ 325 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ PAG Capillary GC Column, df 0.25 μm
PAG Capillary GC Column may be used for the separation of aliphatic alcohols on a polar stationary phase.
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-1701MS GC Columns
Features a mix of cyano and phenyl groups for increased polarity and a different elution order relative to less polar columns.
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-1701 MS |
|---|---|
| Polarity | Mid-Polar |
| Max. Temperature (Metric) | 260/280°C |
| USP Type | G46 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOWAX™ 10 Capillary GC Column, df 2 μm
Polar column that is suitable for the analyses of solvents, fatty acid methyl esters (FAMEs), food, flavor and fragrance compounds, alcohols, and aromatics.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(ethylene glycol) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 2 μm |
| Product Line | SUPELCOWAX |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 1.5 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.5 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, 0.25 μm, df 0.25 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-5 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Max. Temperature (Metric) | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-SimDis Capillary GC Column, df 0.17 μm
Designed for simulated distillation, an application performed in the petroleum industry that reveals the boiling point distribution of a sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, 0.50 μm, df 0.50 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-5 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Max. Temperature (Metric) | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Film Thickness | 1 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-PM Capillary GC Column, df 0.12 μm
General-purpose column used for the separation of acids, alcohols, barbitals, diols, epoxides, esters, hydrocarbons, ketones, lactones and terpenes
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB-20 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Designed for the analysis of aromatic analytes.