GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MS GC Columns
Employ the most widely used MS phase in gas chromatography with the 5% phenyl phase Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MS GC Column.
| USP Type | G27, G36 |
|---|
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1MS GC Columns
Use this low bleed nonpolar column for GC/MS environmental analyses that require high temperature and an inert phase.
| Max. Temperature | 340/360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-1 MS |
| Polarity | Non-Polar |
| USP Type | G1, G2, G38 |
| Product Line | TRACE |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-FFAP GC Columns
Maintains low-bleed even at elevated temperatures. Choose these columns for outstanding robustness in difficult-to-analyze separations.
| Max. Temperature | 240/250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-FFAP |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G25, G35 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.14 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2380 Capillary GC Column, df 0.20 μm
A highly polar cyanosiloxane column commonly used for separation of geometric (cis/trans) fatty acid methyl ester (FAME) isomers as a group. Also useful when a highly polar general purpose column with good thermal stability is required. USP Code: This column meets USP G48 requirements.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| Product Line | SP |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-1MS Guard GC Columns with SafeGuard
Extend column life with the integrated guard of the this GC column.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-1 MS |
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Non-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS for Optimal Signal-to-Noise Ratio, Sensitivity, and MS Integrity |
| USP Type | G2 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1701 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Often used for alcohols, oxygenates, pharmaceuticals, pesticides, and PCB applications.
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1701 GC Columns
Use mid-polarity columns with alternative selectivity with Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1701 GC Columns.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-1701 |
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS for Pesticides, PCBs, PAHs, and Organic Acids,GC/MS for Drugs and Steroids,GC/MS for EPA 608, 8081 |
| USP Type | G46 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns offer a low polarity, low bleed column suitable for a wide range of applications.
| Max. Temperature | 340/360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-XLBMS |
| Polarity | Low-Polar |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-1301MS GC Columns
Provides low-bleed, excellent reproducibility and column-to-column consistency even with sensitive detectors like ECDs and MS.
| Max. Temperature | 260/280°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-1301 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ VOCOL™ Capillary GC Column, df 1.5 μm
Designed for analyses of volatile organic compounds (VOCs). Offers great retention and resolution of highly volatile compounds.
| Max. Temperature | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.5 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | VOCOL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB-20 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for the analysis of aromatic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL82 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.