HPLC Columns and Cartridges
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Acclaim™ VANQUISH™ Polar Advantage II UHPLC Columns
Achieve even greater power of separation, speed, and throughput of polar and nonpolar compounds in a single run.
| À utiliser avec | LC/MS and RSLC |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Type d’USP | L60 |
| Surface spécifique | 300 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Diamètre (métrique) | 2.1 mm |
| Matériau de remplissage | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Phase stationnaire | Polar Embedded |
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 17% |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Acclaim |
| pH | 1.5 to 10 |
| Granulométrie | 2.2 μm |
| Technique | Bio-LC |
| Pression max. | 21756 psi (1500 bar) |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Format de colonne | Analytical Column |
Thermo Scientific™ Hypersil™ MOS-2 C8 HPLC Columns
Use as a general-purpose C8 phase for acidic and neutral analytes, with decrease silanol activity
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 6.5% |
| Gamme de produits | Hypersil Classical |
| Type d’USP | L7 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 170 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Pression max. | 5800 psi (400 bar) |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Phase stationnaire | C8 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ SAS C1 HPLC Columns
Use for moderately polar and multifunctional compound selectivity.
| Température | 60°C |
|---|---|
| Gamme de produits | Hypersil Classical |
| Type d’USP | L13 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 170 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Pression max. | 5800 psi (400 bar) |
| Phase stationnaire | C1 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Phenyl HPLC Columns
Use as a general-purpose column with aromatic selectivity.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 5% |
| “End-capped” | No |
| Gamme de produits | Hypersil Classical |
| Type d’USP | L11 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 170 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Pression max. | 5800 psi (400 bar) |
| Type de colonne | Reversed Phase |
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS (C18) Columns, 10μm Particle Size
Provide an excellent C18 phase for a broad range of applications and a global standard for many existing methods
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Taux de carbone | 10% |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 170 m²/g |
| Granulométrie | 10 μm |
| Porosité | 120 Å |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Matériau de remplissage | Silica |
| Phase stationnaire | C18 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ MOS C8 HPLC Columns
Use as a general-purpose C8 phase for acidic and neutral analytes.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 6.5% |
| Gamme de produits | Hypersil Classical |
| Type d’USP | L7 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 170 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Pression max. | 5800 psi (400 bar) |
| Phase stationnaire | C8 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Green ENV™ Environmental Analysis HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Carbon Load: 7%; Pore Size: 120 Å
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-100 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
Thermo Scientific™ Hypersil™ APS-2 Columns, 3μm and 5μm Particle Size
Versatile amino propyl phase with excellent chromatographic properties in three modes: weak anion exchange, reversed phase and normal phase
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 2% |
| “End-capped” | No |
| Type d’USP | L8 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 170 m²/g |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 120 Å |
| Type de colonne | Mixed Mode |
| Phase stationnaire | Amino (NH2) |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCA HPLC Column, 3 μm Particle Size
A polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di- methylphenyl) carbamoyl amylose on high purity silica gel.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | carbamoyl Phase |
| Gamme de produits | ChromegaChiral |
| Granulométrie | 3 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Porosité | 1000 Å |
| Phase stationnaire | carbamoyl |
Thermo Scientific™ Accucore™ Biphenyl Reversed Phase HPLC Columns
Use this solid core column for fast and reliable separation of critical pairs and isomers.
| À utiliser avec | UHPLC |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Forme des particules | Solid Core |
| Type d’USP | L11 |
| Surface spécifique | 130 m²/g |
| Porosité | 80 Å |
| Diamètre (métrique) | 2.1 mm |
| Matériau de remplissage | Ultrapure Silica |
| Phase stationnaire | Biphenyl |
| Température | 70°C |
| Taux de carbone | 6% |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Accucore |
| pH | 2 to 8 |
| Granulométrie | 2.6 μm |
| Pression max. | 8700 psi (600 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed Mode HILIC-1 HPLC Columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Get all the advantages of reversed-phase and hydrophilic interaction liquid chromatography (HILIC) in one column with the Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed-Mode HILIC-1 column.
| Concept écologique | FSC |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Température | 50°C |
| “End-capped” | Proprietary |
| Gamme de produits | Acclaim |
| Type d’USP | N/A |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Surface spécifique | 300 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Type de colonne | Mixed Mode |
| Phase stationnaire | Hydrophobic Alkyl Chain with a Diol Group |
Thermo Scientific™ ProPac™ PA1 HPLC Columns
Efficiently analyze and purify hydrophilic anionic proteins and peptides with ProPac™ PA1 LC Columns.
| À utiliser avec | BioLC Chromatography System |
|---|---|
| Concept écologique | FSC |
| Débit | 0.9 to 1.5 mL/min |
| Phase | Ion Exchange |
| Matériau | PEEK |
| Gamme de produits | ProPac |
| Quantité | Each |
| Granulométrie | 10 μm |
| Porosité | Nonporous |
| Pression max. | 5000 psi (345 bar) |
| Type de colonne | Ion Exchange |
| Matériau de remplissage | Spherical, Nonporous Polymer |
| Phase stationnaire | Alkyl Quaternary Amine |
Thermo Scientific™ ProPac™ SCX-10 HPLC Columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Separate protein variants in difficult matrices using ProPac SCX-10 LC Columns, which provide exceptionally high resolution.
| Phase | Ion Exchange |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Gamme de produits | ProPac |
| pH | 2 to 12 |
| Granulométrie | 10 μm |
| Porosité | Nonporous |
| Type de colonne | Ion Exchange |
| Phase stationnaire | Sulfonate |
Thermo Scientific™ Acclaim™ HILIC-10 HPLC Columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use this HILIC column to retain and separate highly polar molecules that are unretained by reversed-phase chromatography.
| À utiliser avec | LC/MS |
|---|---|
| Phase | HILIC |
| Température | 70°C |
| Taux de carbone | 8% |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Acclaim |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 300 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Type de colonne | HILIC |
| Phase stationnaire | Proprietary |