Low to Medium Pressure LC Columns
- (19)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (32)
- (1)
- (12)
- (31)
- (3)
- (36)
- (44)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (41)
- (9)
- (5)
- (20)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (6)
- (35)
- (17)
- (27)
- (32)
- (4)
- (3)
- (5)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (6)
- (3)
- (3)
- (14)
- (8)
- (25)
- (106)
- (2)
- (18)
- (8)
- (55)
- (1)
- (24)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (70)
- (3)
- (29)
- (18)
- (24)
- (8)
- (6)
- (2)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ PYREX™ Chromatography Column With Coarse Fritted Disc
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed for general chromatographic analysis
| Type | Chromatography Column |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Fritted disc |
| Porosité | 40 to 60 μm |
| À utiliser avec (application) | General chromatographic analysis |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Fritted Disc, PTFE Stopcock Plug and Joint
Gravity chromatography column
| Type | Gravity Chromatography Column |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 420570 Series reservoir and 420575 series flow control adapters |
| Matériau | Glass |
| Porosité | 40 to 60 μm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex Disposable Polypropylene Column Set
Inexpensive, multipurpose column for analytical separations using aqueous buffers
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP RoboColumn™ Pre-packed columns
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ RoboColumn™ are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAVX Column
POROS GoPure AAVX chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure AAVX columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Type | Chromatography Column |
|---|---|
| Quantité | 1 Ea. |
| Porosité | Not Applicable |
| Description | 3-ball Design |
|---|---|
| Quantité | 1 Ea. |
| Taille du joint | Ground Joint |
Corning™ PYREX™ Chromatography Column With Reservoir and PTFE Stopcock
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Reservoir sizes from 200 to 500mL
| Numéro de bouchon | 2 |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Matériau | Borosilicate Glass |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 50 HQ Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ XS Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ AAVX RoboColumn™ Pre-packed columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Thermo Scientific™ RoboColumn™ chromatography products are small columns provided in 8-column strips.
| Gamme de produits | POROS CaptureSelect |
|---|---|
| Porosité | 100 nm |
| Phase stationnaire | Immobilized CaptureSelect™ AAVX Ligand |
| Contenu et stockage | Shipped in 18% ethanol. Store at 2°C to 8°C. |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV8 Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small-scale purification.
DWK Life Sciences Kimble™ FLEX-COLUMNS™ Economy Chromatography Columns
FLEX-COLUMNS™ are economical and easy-to-use. Short columns are typically used for ion exchange chromatography, sample desalting and semi-disposable applications. Long columns are ideally suited for gel filtration and adsorption chromatography.
| Type | Chromatography Column |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Types de connecteurs | Male luer lock |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Zone transversale | 4.91cm3 |
| “End-capped” | Yes |
| Diamètre (métrique) interne | 25 mm |
| Porosité | 20 μm |
| Pression max. | 14.5 psi |
| Méthode de stérilisation | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Type | Adsorption/Ion Exchange Chromatography Column |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| À utiliser avec (application) | Many separations in adsorption and ion exchange chromatography |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromaflex™ Columns
Ideal for medium-pressure chromatography with aqueous mobile phases
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Types de connecteurs | 1/4-28 Flangeless fitting |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Comprend | Two PTFE end fittings with 20um porosity Polyethylene bed supports, 5 ft. PTFE tubing, 2 flangeless tubing nuts and 2 flangeless ferrules |
| Porosité | 20 μm |
| Méthode de stérilisation | Ethylene Oxide, 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Medium pressure chromatography with aqueous mobile phases |