Chromatography Tubing
- (3)
- (34)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (8)
- (22)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (7)
- (12)
- (2)
- (4)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Diba Omnifit™ PTFE Cones
For use with Omnifit cap-style connectors (1/16 in. PTFE cone is supplied with all standard bore cap-style connectors and valves)
| Material | PTFE |
|---|---|
| Maximum Pressure | 50 psi (3 bar) |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 50°C |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Connecting Pump to Reservoirs |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 30 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 30 cm |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel Tubing Kit
Contains (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing
| Includes | (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing |
|---|---|
| Type | Tubing |
| Overall Length (Metric) | 5, 10 cm |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
Offers excellent hydrophobicity, chemical inertness, and has the ability to withstand high pressures
| Overall Length (Metric) | 25 ft. |
|---|---|
| Max. Operating Temperature (Metric) | 240°C |
| Material | PTFE |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 0.5 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 0.5 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Description | Untreated |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ MarvelX™ UHPLC Connection Systems Stainless Steel Tubing
Expertly designed for easier routing throughout instruments, with consistent performance and superior reusability
| Includes | Tubing, Stainless Steel Finger Tight Fittings (2) |
|---|---|
| Type | Tubing |
| For Use With | 10-32 Coned Receiving Ports |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 19,000 psi (1,310 bar) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PEEKsil™ Tubing
Fused silica tubing sheathed in PEEK polymer, with an effective outer diameter
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Polymer-sheathed Fused Silica |
| For Use With (Application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Intermediate Polar Fused Silica Tubing
Ideal for use with injection solvents such as acetone, methylene chloride (dichloromethane), and toluene
| Type | Tubing |
|---|---|
| For Use With | Injection Solvents Such as Acetone, Methylene Chloride (Dichloromethane), and Toluene |
| Material | Silica |
| For Use With (Application) | Use as Transfer Lines, Guard Columns, Retention Gaps, or Custom Columns |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
For use in automatic analyzers, post column reactions, preparative scale systems, in-stream sampling devices, and when monitoring physiologically important compounds
| Type | Tubing |
|---|---|
| Max. Operating Temperature (Metric) | 200°C |
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FEP Syringe Tubing
This tubing is made for easy connection to CHROMAFLEX™, FLEX-COLUMN™ and ULTRA-WARE™
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3.48 m |
| Material | FEP/PTFE |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Low Pressure AppliCatIons |
MilliporeSigma™ Supelco™ Premium Grade 304 Stainless Steel Tubing
Specially cleaned to ensure inertness; use for sensitive GC-MS applications
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (304) |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | GC-MS |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 1 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 1 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |