Microplate Sealing Mats
- (2)
- (9)
- (3)
- (73)
- (3)
- (7)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (41)
- (3)
- (74)
- (8)
- (15)
- (29)
- (36)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (44)
- (30)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Diamètre de bouchon | 7 mm |
|---|---|
| Perçable | Yes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Round |
| Gamme de produits | SureSTART WebSeal Level 2 |
| Adhésif, adhésive | None |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Square
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +80°C |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Round T110-1, T110-4, and T110-4V
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Round
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Round |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +80°C |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 24 Square T110-23 and T110-28
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 48 Square T110-29
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 384 Square T110-49
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Notched Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Square
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats for Well Plate Kits, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats for Well Plate Kits, Performance Level 3 for high performance chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal Glass Inserted 96-well Plate |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Specification Certified |
| Couleur | Blue |
| Nb par paquet | 5 Mats |
| Matériau | Silicone, PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Round |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Gamme de produits | SureSTART WebSeal Level 3 |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Solvent Resistant |
| Adhésif, adhésive | None |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Thermo Scientific™ Abgene™ 96-well Sealing Mats for Sample Processing & Storage DeepWell™ and MicroWell Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Round or square CapMats, Sealing Mats, MatCaps for sealing 96-well storage plates, available in autoclavable and piercable formats.
| Certifications/Conformité | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
|---|---|
| Description | CapMat for 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Nb par paquet | 10 |
| Type de produit | 96-well capmat, sealing mat |
| Matériau | TPE |
| Adhésif, adhésive | None |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Designed for sealing 96-well storage plate and suitable for long term storage |
| Couleur | Natural |
| Format | 96-well |
| Stérilité | Cleanroom |
| Nbre par carton | 50 |
| Gamme de produits | Abgene |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mat ensures reliable sealing from ambient temperatures down to -80 °C.
Thermo Scientific™ VersiCap Mat, 96-well, ultra clear cap strips
Flexible mats of flat, domed cap strips for PCR or ultra clear cap strips for qPCR applications for use with Thermo Scientific 96-well PCR plates and strip tubes.
| Plate Compatibility | 96-well Plate |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Format | Strips of 8 Optical Caps |
| Type de produit | PCR Plate Cap Strip |
| Matériau | Polypropylene |
| Plage de températures (métrique) | -20°C to +120°C |
| Gamme de produits | VersiPlate |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mat, Square, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mats, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 384-well Square Well Plate |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Perçable | Yes |
| Nb par paquet | 5 Mats |
| Matériau | Silicone, PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Gamme de produits | SureSTART WebSeal Level 2 |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Solvent Resistant |
| Adhésif, adhésive | None |
| Nbre de puits | 384 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| Couleur | Natural |
| Type de produit | Impermamat Sealing Mat |
| Matériau | Silicone |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Plage de températures (impériale) | -176°F to 250°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Nbre de puits | 96 |
Axygen™ Impermamat AxyMats™ Sealing Mats for 384 Well Deep Well Plates
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications