Microplate Sealing Mats
- (2)
- (9)
- (3)
- (73)
- (3)
- (7)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (41)
- (1)
- (14)
- (9)
- (1)
- (3)
- (74)
- (8)
- (15)
- (29)
- (36)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (44)
- (30)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Diamètre de bouchon | 7 mm |
|---|---|
| Perçable | Yes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Round |
| Gamme de produits | SureSTART WebSeal Level 2 |
| Adhésif, adhésive | None |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Simport™ Scientific Notched Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Square
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Round
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Round |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +80°C |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 384 Square T110-49
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 24 Square T110-23 and T110-28
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Square
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +80°C |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 96 Round T110-1, T110-4, and T110-4V
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 48 Square T110-29
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mat for 5mL 48 Well Plates with Rectangular Wells
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| Couleur | Natural |
| Type de produit | Impermamat Sealing Mat |
| Matériau | Silicone |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Plage de températures (impériale) | -176°F to 250°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Nbre de puits | 96 |
Thermo Scientific™ VersiCap Mat, 96-well, ultra clear cap strips
Flexible mats of flat, domed cap strips for PCR or ultra clear cap strips for qPCR applications for use with Thermo Scientific 96-well PCR plates and strip tubes.
| Plate Compatibility | 96-well Plate |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Format | Strips of 8 Optical Caps |
| Type de produit | PCR Plate Cap Strip |
| Matériau | Polypropylene |
| Plage de températures (métrique) | -20°C to +120°C |
| Gamme de produits | VersiPlate |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mat, Square, Flat Base, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mats, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 384-well Square Well Plate |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Perçable | Yes |
| Matériau | Silicone |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Gamme de produits | SureSTART WebSeal Level 1 |
| Solvent Or Alcohol Resistant | No Resistance |
| Adhésif, adhésive | None |
| Nbre de puits | 384 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mat, Square, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mats, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 384-well Square Well Plate |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Perçable | Yes |
| Nb par paquet | 5 Mats |
| Matériau | Silicone, PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Gamme de produits | SureSTART WebSeal Level 2 |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Solvent Resistant |
| Adhésif, adhésive | None |
| Nbre de puits | 384 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Thermo Scientific™ Abgene™ 96-well Sealing Mats for Sample Processing & Storage DeepWell™ and MicroWell Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Round or square CapMats, Sealing Mats, MatCaps for sealing 96-well storage plates, available in autoclavable and piercable formats.
| Certifications/Conformité | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
|---|---|
| Description | CapMat for 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Nb par paquet | 10 |
| Type de produit | 96-well capmat, sealing mat |
| Matériau | TPE |
| Adhésif, adhésive | None |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Certifié exempt RNase / DNase | Yes |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Designed for sealing 96-well storage plate and suitable for long term storage |
| Couleur | Natural |
| Format | 96-well |
| Stérilité | Cleanroom |
| Nbre par carton | 50 |
| Gamme de produits | Abgene |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
Thermo Scientific™ Nunc™ 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell™ Plates
Protect DeepWell plate well contents during short- or long-term storage of chemicals or compounds by using 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell plates.