Non-Binding Assay Microplates
- (10)
- (1)
- (32)
- (58)
- (26)
- (1)
- (41)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (44)
- (48)
- (15)
- (40)
- (3)
- (6)
- (20)
- (2)
- (9)
- (2)
- (32)
- (10)
- (2)
- (52)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ 384-Well Low-Volume Solid Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Same low reagent volumes as 1536-well plates without the need for new instrumentation
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| Format | Standard |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre de puits | 384 |
Corning™ 96-Well Clear-Bottom Nonbinding Surface (NBS™) Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhanced signal-to-noise ratio
| Traitement de surface | Non-binding |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Plate readers, liquid handlers and robotic systems |
| Nb par paquet | 25/Pk. |
| Volume (métrique) de travail | 75 to 200 μL |
| Matériau | Polystyrene |
| Couvercle | Without Lid |
| Couleur du puits | Clear |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | For homogenous assays such as scintillation proximity assays (SPA) and fluorescent assays |
| Array | 8 x 12 |
| Format | Standard |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 100/Cs. |
| Plage de températures (métrique) | 4°C to 37°C |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Quantité | 100/Cs. |
| Plage de températures (impériale) | 39°F to 99°F |
Corning™ 96-Well Round Bottom Polystyrene Ulta-Low Attachment Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ulta-Low attachment surface with covalently bonded hyrogel minimizes cell attachment, protein absorption, enzyme activation and cellular activation
Corning™ 1536-Well Polystyrene NBS™-Treated Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Proprietary nonbinding surface is ideal for homogeneous assays with sticky enzymes or for reducing nonspecific binding to microplate wells
| Array | 32 x 48 |
|---|---|
| Format | Standard |
| Nb par paquet | 10/Pk. |
| Volume total (métrique) du puits | 12.5 μL |
| Volume (métrique) de travail | 8 μL |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 50/Cs. |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Nbre de puits | 1536 |
Corning™ 96-Well White Flat Bottom Polystyrene NBS Microplate Without Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonionic hydrophilic surface
Corning™ 384-Well Solid Black or White Polystyrene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from medical grade polystyrene for strength. Corning™ 384-Well Solid Black or White Polystyrene Microplates are used for florescent and luminescent assays. Lot tested for opacity and low fluorescent/luminescent background.
Corning™ 96-Well Half Area Flat Bottom Polystyrene NBS™ Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to reduce well-to-well crosstalk during luminescent assays
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Traitement de surface | Non-binding |
| Format | Half-Area |
| Volume (métrique) de travail | 25 to 125 μL |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Ideal for reducing protein and nucleic acid binding at low concentrations and increasing assay signal to noise |
Corning™ 384-Well Spheroid Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Treated with an ultra-low attachment surface to enable uniform and reproducible 3D multicellular spheroid formation. Corning™ 384-Well Spheroid Microplate permit direct microscopic viewing and readings for top and bottom reading instruments.
Corning™ 384-Well Low Flange Polystyrene Microplates
For use with fluorescent assays with detection microplate reader. Corning™ 384-Well Low Flange Polystyrene Microplates have low background fluorescence, minimal light scatter and reduced crosstalk.
Corning™ 384 Well Flat Clear Bottom Polystyrene NBS™ Microplates, low flange, no lid, nonsterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for reducing protein and nucleic acid binding at low concentrations, and increasing assay signal to noise. Corning™ 384 Well Flat Clear Bottom Polystyrene NBS™ Microplates feature black wall plates that have low background fluorescence, minimal light scatter, and reduced crosstalk.
Corning™ Black 384-Well Polypropylene Assay Plate
Lower compound sticking and higher solvent resistance than polystyrene plates
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| Couleur | Black |
| Format | Standard |
| Matériau | Polypropylene |
| Nbre de puits | 384 |
| À utiliser avec (application) | For fluorescence assays and compound storage |
Corning™ 96-Well, Flat-Bottom Polystyrene NBS Microplate Without Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonsterile
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Traitement de surface | Non-binding |
| Nb par paquet | 5/Pk. |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 25/Cs. |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Quantité | 25/Cs. |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Ideal for reducing protein and nucleic acid binding at low concentrations and increasing assay signal to noise |
Corning™ 96-Well Half Area Black Flat Bottom Polystyrene NBS™ Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to reduce well-to-well crosstalk
Corning™ 96-Well Clear Ultra Low Attachment Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Covalently bonded hydrogel minimizes cell attachment, protein absorption, enzyme activation and cellular activation. Corning™ 96-Well Clear Ultra Low Attachment Microplates allow for lentivirus transduction of human osteoclast precursor cells.
Biotix™ 96-Well Format Assay Plates
Large well diameter with raised Chimney-style wells help reduce cross-contamination.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 14.6 mm |
| Largeur (métrique) | 85.48 mm |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Format | Standard |
| Nb par paquet | 10 |
| Matériau | Polypropylene |
| Couvercle | Without Lid |
| Code-barres | No Barcode |
| Type de liaison | Non Binding |
| Nbre de puits | 96 |
| BreakApart | No |