Filtering Microplates
- (3)
- (1)
- (64)
- (4)
- (21)
- (2)
- (9)
- (5)
- (3)
- (9)
- (91)
- (102)
- (4)
- (7)
- (18)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (7)
- (8)
- (11)
- (34)
- (9)
- (3)
- (89)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Vacuum Manifold Basic Kit
Filters to drain, standard multiwell plate, deep-well plate, or undersized plate
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Solvinert Filter Plates
Optimized for drug discovery applications. MultiScreen™ Solvinert Filter Plates are solvent compatible and feature a unique one-piece design. 96-well plates are available in deep well (2mL) format (with or without pre-filter) and stand
MilliporeSigma™ MultiScreen™ PCRμ96, PCR96, and PCR384 Filter Plates
Fully automatable PCR product purification
| Format | Standard |
|---|---|
| Certifications/Compliance | SBS |
| For Use With (Application) | Purification of PCR products |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ FiltrEX Filter Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Individual filter discs eliminate liquid cross-contamination
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Color | White |
| No. per Case | 50/Cs. |
| Quantity | 50/Cs. |
| Membrane | Hydrophilic PVDF |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS1 |
| For Use With (Application) | Ideal for automated liquid handling, centrifugation and vacuum filtration, wide skirt easily accommodates bar code labels |
| Well Shape | Filter |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates for Receptor Ligand Binding Assays
Ideal for performing receptor binding assays involving whole cells, membrane fragments, or purified receptors; also suitable for Scatchard analysis, as has been demonstrated in numerous receptor-binding assays including Interleukin I, Angiotensin II, and C5a studies
MilliporeSigma™ MultiScreen™HTS 96-Well Filter Plates for Clearing
Designed to meet specific performance criteria for sample preparation methodology
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Receptor/ligand binding assays, sample prep,TCA precipitation
MilliporeSigma™ MultiScreen™ High Volume Filter Plates
Multiwell solutions for discovery research and sample prep
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Height (Metric) | 4.7 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 0.5 x 3.37 x 1.85 in. (1.27 x 8.56 x 4.7 cm) |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Length (Metric) | 1.27 cm |
| Color | Opaque |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 2 mL |
| Width (Metric) | 8.56 cm |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates
Designed for full automation compatibility. MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates are innovative plates ideal for bead based assays. Opaque Barex™ and clear, sterile or non-sterile styrene and racks are available in a range of pore sizes.
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates for Cell-Based Assays
Offer formats that allow a wide range of functional cell-based and whole-organism assays to be performed
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Tissue Culture |
| Membrane | Polycarbonate |
| Material | Styrene |
| For Use With (Application) | Migration, invasion and chemotaxis |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Vacuum Control Valve and Tee Assembly
Features On Off/Vacuum control valve
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates
Designed for full automation compatibility. MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates are innovative plates ideal for bead based assays. Opaque Barex™ and clear, sterile or non-sterile styrene and racks are available in a range of pore sizes.
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates
Provide tools to perform high-throughput studies of ADME processes—the investigation of the adsorption, distribution, metabolism, and excretion of potential drugs
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ Costar™ HTS Transwell™ -96 Permeable Support with Polyester Membrane
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An array of 96 wells with membrane inserts connected by a rigid, robotics-friendly tray that enables all 96 inserts to be handled as a single unit
| Pore Size | 8 μm |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| Culture Area | 0.143 cm2 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Well Color | Clear |
| Volume (Metric) Working | 0.23 mL |
| Color | Clear |
| Membrane | Polyethylene Terephthalate |
| Material | Polyester |
| Diameter (Metric) Membrane | 0.42 cm |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Receptor/ligand binding assays, sample prep,TCA precipitation