Separatory Funnels
- (24)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (39)
- (85)
- (43)
- (1)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (43)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (2)
- (81)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (75)
- (5)
- (10)
- (1)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Quantité | Each |
| Longueur (métrique) de tube | 75mm |
| À utiliser avec (application) | Eliminates contamination |
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 60mm |
| À utiliser avec (application) | Eliminates contamination |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pear-shaped glass funnel with 65 mm stem length.
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 65 mm |
| À utiliser avec (application) | For replacement glass standard taper stoppers |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels made with Teflon™ fluoropolymer with Closure made with Tefzel™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Utilize these chemically inert, translucent and autoclavable funnels which feature a TFE stopcock assembly. Chemical-resistant, leakproof and requires no lubrication.
| Type de produit | Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Teflon FEP |
Corning™ PYREX™ Economy Squibb Separatory Funnel, Polyethylene Standard Taper Stopper, Replaceable Standard PTFE Stopcock
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Economical separatory funnel designed to reduce replacement costs by providing replaceable components
| Robinets d’arrêt | 4 |
|---|---|
| Type de produit | Economy Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Polyethylene |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Diamètre (métrique) de tube | 0.7 cm |
| Longueur (métrique) de tube | 52 mm |
| À utiliser avec (application) | For standard taper stoppers and for PTFE locking stopcock assemblies |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and PTFE Plug
With standard joint and stopcock
| Matériau de bouchon | Glass |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Quantité | Each |
Kimble™ Kontes™ Separatory Short Stem Funnel with Stopper and PTFE Plug
For rapid extractions of environmental samples
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ 250mL Separatory Funnel with Glass Stopcock and Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and stopcock.
DWK Life Sciences KIMBLE™ RAY-SORB™ Amber Separatory Funnels
Supplied with PTFE stopper and a stopcock
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Funnels with standard taper Stopcock and Stopper
Lower stems made of large-diameter tubing for liquid to drain out completely when stopcock is closed
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 60mm |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pear-shaped funnel; stopper No. 38
| Numéro de bouchon | 38 |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Quantité | 1/Cs. |
| Longueur (métrique) de tube | 90 mm |
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Protective PVC coating reduces spills and helps prevent glass from shattering
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 65 mm |
| À utiliser avec (application) | For replacement glass standard taper stoppers |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and Glass Plug
With standard joint and stopcock