Cylindrical Carboys
- (1)
- (24)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (35)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (13)
- (15)
- (1)
- (7)
- (40)
- (6)
- (4)
- (4)
- (2)
- (27)
- (18)
- (9)
- (1)
- (38)
- (32)
- (5)
- (21)
- (1)
- (3)
- (4)
- (21)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (49)
- (45)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with Sanitary Flange
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Supply reservoirs to systems such as fermentors or chromatography columns.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Includes | Molded-in handles, 1.5 in. secure, non-threaded sanitary dispensing port |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage |
| Product Type | Carboy with Sanitary Flange |
| Closure Size | 83B |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, non-cytotoxic |
| For Use With (Application) | Sampling,Storage,Transportation |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Graduations | Graduated to contain in 5 L/1 gal. increments |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate, Validation Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Perform validation testing; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White (Translucent)
| Mouth Style | Wide |
|---|---|
| Product Type | Validation Bottle |
| Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Perform validation testing |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Ultra-Low Particulate Carboy, 33 L, Sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene HDPE Ultra-Low Particulate Bottles and Carboys are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Wide-Mouth Carboy with Handle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Store and transport solids, powders and liquids; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Includes | Handles |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy with Handle |
| Closure Size | 100-415 mm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage,Transportation |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Graduations | Graduated to contain in 5 L/1 gal. increments |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ PC Carboy
Large-volume media and culture preparation, particularly when visual inspection is required.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: Clear
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy |
| Color | Natural (Translucent) |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ LDPE Carboy
Store and transport reagents; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy |
| Color | Natural |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with 3 in. Sanitary Neck
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Perform aseptic fluid transfer or sampling in biopharmaceutical applications; Autoclavable; Color: White
| Includes | Handles |
|---|---|
| Neck Style | 3 in. Sanitary Neck Design |
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage |
| Product Type | Carboy with Sanitary Neck |
| Closure Size | 3 in. |
| Color | White |
| No. per Case | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate, Carboy with Sanitary Neck
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Designed for use as receiver or dispensing vessel in biopharmaceutical applications; Autoclavable; Color: Clear
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: For use with distilled water and culture media.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated HDPE, Carboy with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Enhance long-term container performance, prevent permeation loss and yield lower extractables; Closure Material: Polypropylene; Color: White (Translucent)
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Product Type | Carboy with Handle |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 64 mm |
| Closure Size | 83B |
| Color | White (Translucent) |
| Material | Fluorinated HDPE |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Storage,Transportation |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Ultra-Low Particulate Carboy, 20 L, Sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene HDPE Ultra-Low Particulate Bottles and Carboys are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
Fisherbrand™ HDPE Carboy
Ideal for storing sterile fluids and pharmaceutical/biotech products.; Closure Material: Polypropylene; Color: White; Sterility: Sterile
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE, Single-Use Sterile Carboy
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Ideal for storing sterile fluids and pharmaceutical/biotech products.; Closure Material: Polypropylene; Color: White; Sterility: Sterile
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage |
| Product Type | Carboy |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 64 mm |
| Closure Size | 83B |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Food-grade, USP Class VI, non-cytotoxic |
| For Use With (Application) | Storage,Transportation |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Ultra-Low Particulate Carboy, 10 L, Sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene HDPE Ultra-Low Particulate Bottles and Carboys are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
Fisherbrand™ PP Carboy
For use with large batches of culture media, vaccine product production, bulk media and chemical storage; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |