Jars
Jars are used for collecting and storing specimens, solids and lab supplies, as well as for general lab use and field sampling, and are typically manufactured from glass or plastic. Chemical resistance from jars can come from the liner of their cap, with caps available either unlined or with multiple styles of linings.
Glass jars are generally capable of withstanding higher temperatures than other jars, while amber glass blocks ultraviolet and infrared radiation. Plastic jars are noted for their durability, while bell jars can be used to form and contain a vacuum.
Lab jars have wider openings than bottles and are more often used for dry or semi-solid materials. Like bottles, they are made from clear or colored glass or natural or colored plastics. Other styles include bell, vacuum, and other specialty jars.
Choose jars made from clear glass or natural plastics for maximum visibility and amber-tinted glass and plastic for light-sensitive materials. Most jars are sold with attached or separate closures, and may be processed (sterilized or cleaned) for specific purposes.
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PPCO Jars with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store pastes, solids, specimens and lab supplies in these translucent, wide-mouth, straight-sided jars that offer excellent chemical resistance.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | PPCO |
| Comprend | Polypropylene Caps |
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps are ideal for large solid samples and allow for complete removal of contents.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Translucent |
| Ouverture | Wide |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
Fisherbrand™ Clear Glass Wide Mouth Testing Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from clear soda lime glass wide mouth bottles are ideal for dry and viscous samples
| Taille de bouchon | 43-400 mm |
|---|---|
| Type de produit | Testing Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Diamètre (métrique) | 44 mm |
| Ouverture | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 39 mm |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Dry and Viscous Samples |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 75 mm |
| Bouchon inclus | Yes |
| Capacité (métrique) | 60 mL |
| Finition de col | 43-400 |
| Hauteur (métrique) avec bouchon | 78 mm |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 34 mm |
| Capacité (impériale) | 2.5 oz. |
| Quantité | 180 |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Polystyrene Jars with White Polypropylene Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polystyrene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars without Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Amber USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | PTFE/Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
Fisherbrand™ Safety Coated Clear Straight Sided Wide Mouth Glass Jars with White Polypropylene Caps
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Type de produit | Straight-sided Jar |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Ouverture | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 67 mm |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Solvent, Chemical or Sample Storage with Plastisol Coating for Safety are Easier to Grip and Harder to Break |
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Quantité | 12 |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars without Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bouchon inclus | No |
| Ouverture | Wide |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars with White Polypropylene Unlined Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with Black Phenolic Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Type de produit | Jar |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Graduée | No |
| Ouverture | Wide |
| Température max. (métrique) | 135°C |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Storing Lab Specimen, Supplies or Powder |
| Couleur | Natural |
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Polypropylene Linerless Screw Closure |
| Clarté | Natural |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Valumetric™ Bottles: With Black Phenolic Cap With Rubber Liner
For storage and samples of solids, dry powdered materials and liquids
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Rubber |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Straight-Sided Jars with Solid PE-lined Caps
Wide-mouth design for efficient addition and removal of contents
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Polyethylene |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Storage |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Jars With Handles
Mold-blown with substantial walls; ground flat open end
| Nb par paquet | 1/Pk. |
|---|---|
| Type de produit | Cylindrical Jar |
| Matériau | Glass |
| Diamètre (impériale) | 12 in. |
| Comprend | Recessed Handle |
| Diamètre (métrique) | 305 mm |
| Nb par boîte | 1/Cs. |
| Forme | Round |