Shipping Labels
- (6)
- (1)
- (27)
- (276)
- (18)
- (37)
- (3)
- (120)
- (15)
- (135)
- (1)
- (1)
- (1)
- (46)
- (4)
- (14)
- (2)
- (2)
- (4)
- (22)
- (2)
- (1)
- (23)
- (7)
- (101)
- (2)
- (19)
- (13)
- (259)
- (52)
- (221)
- (14)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (8)
- (163)
- (63)
- (117)
- (1)
- (6)
- (6)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (57)
- (2)
- (5)
- (1)
- (8)
- (133)
- (6)
- (8)
- (14)
- (18)
- (97)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (35)
- (19)
- (18)
- (2)
- (1)
- (7)
- (60)
- (13)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (20)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (10)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Micryo™ Labels Strips and Dots for Cryo Storage, Laser Printer Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses: cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications.
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ 10% Formalin Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made from bright red fluorescent paper for maximum visibility and OSHA certified.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Large Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | Biohazard |
Fisherbrand™ Cryogenic Labels for Cryogenic Storage
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Comes in an easy-to-use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Label |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Labels with Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
Fisherbrand™ Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Quickly identify slides
| Format | Label |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 1000/Pk. |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Quickly identify slides |
Fisherbrand™ Large Vertical Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Biohazard Warning Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for taping down bench protectors to delineate hazardous areas.
Fisherbrand™ HMIG and NFR Dispenser Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keep workers safe by properly informing them of workplace hazards.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Assorted |
| For Use With (Application) | Keep workers safe by properly informing them of workplace hazards |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Hazard Communication Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available with five different warning messages and color combinations.
| Format | Label |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.7 m |
| Length (English) | 500 in. |
| Quantity | 125/Pk. |
| Size (Metric) | 1.3 x 10.2 cm |
| For Use With (Application) | Specifies the type of hazard and contains a corresponding visual symbol to augment the warning |
| Size (English) | 0.5 x 4 in. |
Fisherbrand™ Inventory Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conveniently printed for inventory control needs.
Fisherbrand™ Blank Writable Biohazard Identity Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | Biohazard |
Fisherbrand™ Tamper-Evident Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cost-efficient means of security.
| Format | Label |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Quantity | 1000/Pk. |
| For Use With (Application) | Tamper evident seals |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Rectangular Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |