Special Purpose Racks
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (8)
- (41)
- (4)
- (2)
- (18)
- (4)
- (2)
- (4)
- (74)
- (3)
- (6)
- (12)
- (4)
- (3)
- (3)
- (132)
- (58)
- (7)
- (1)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (91)
- (6)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (14)
- (2)
- (32)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
Filtered Search Results
Heidolph™ Hei-SHAKE Micro Reaction Vessel Attachment with 36 Positions
Micro reaction vessel attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Heidolph™ Hei-SHAKE Micro Reaction Vessel Attachment with 20 Positions
Micro reaction vessel attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Heidolph™ Hei-SHAKE Centrifuge Tube Attachment with 5 Positions
Centrifuge tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Heidolph™ Hei-SHAKE Centrifuge Tube Attachment with 14 Positions
Centrifuge tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Bel-Art™ Switch-Grid Test Tube Rack, Complete Set
The Switch-Grid rack transforms your lab with interchangeable grids, holding 2 tube sizes at once (10 to 30 mm).
MP Biomedicals MP Magnetic Rack 96
MP Magnetic Rack 96 is a novel tool designed for fast and easy manual extraction of nucleic acids from standard 96-well plates using a magnetic bead extraction method.
United Scientific™ Multi Combination Racks
The Hartl disk is designed to demonstrate a number of optics principles,
United Scientific™ Rotator Workstation Racks
The Hartl disk is designed to demonstrate a number of optics principles
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Bag Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Bags |
Interscience BagOpen
The BagOpen makes it easy to open bags and keep them open in a vertical position, without any risk of contamination during handling.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Bag Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Bags |
Interscience BagRack Slide
The BagRack Slide allows the fast storage of bags by sliding them on the rack.
Poltex Conical Tube Rack Holder
Poltex conical tube rack holder is a convenient holder for the Conical Tube Holder (CONIC) line of racks.
| Height (Metric) | 266.70 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 101.60 mm |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 173.99 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tube Racks |