Freezer Storage Racks
Freezer storage racks help you make efficient use of space in chest and upright freezers, deep freezers, undercounter and ultra-low temperature freezers. To help you organize and optimize your storage, freezer storage racks, towers and shelf kits can be modular or color-coded for easy identification. Freezer baskets can be made from stainless steel, non-corrosive aluminum, clear acrylic or polycarbonate.
Freezer door opening time is typically limited to help maintain freezer temperatures, and racks can help users quickly access specific samples. Racks also allow users to temporarily remove a section of samples from the freezer without exposing the remainder to unwanted temperature changes.
Freezer racks may have horizontal access (for upright freezers) or vertical openings (for chest freezers). Some are wire baskets or sliding drawers and some have wheels to facilitate movement. Freezer storage racks may also have locks for security. For liquid nitrogen storage, racks may be “canes” or “straws” that hold multiple tubes in an upright position.
For optimal storage, choose racks designed to fit your particular freezer model or product. Racks are also made to fit specific sizes of freezer boxes. Most freezer boxes are roughly 5 inches square, but heights range from 2 to 5 inches depending on the size of tubes they hold.
- (17)
- (5)
- (8)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (71)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (2)
- (100)
- (1)
- (10)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (12)
- (8)
- (2)
- (1)
- (4)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Hauteur (impériale) | 2.5 in. |
|---|---|
| Couleur | Transparent |
| Largeur (métrique) | 24.1 cm |
| Hauteur (métrique) | 6.3 cm |
| Type de produit | Refrigerator/Freezer Rack |
| Matériau | Acrylic |
| Capacité | Tubes (16 mm) |
| Diamètre (métrique) interne | 16 mm |
| Largeur (impériale) | 9.5 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Longueur (métrique) | 10 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 4 in. |
| Hauteur (impériale) | 1 in. |
| Type | Cryogenic Vial Rack |
| À utiliser avec (équipement) | Cryogenic vials |
| Largeur (métrique) | 20.32 cm |
| Hauteur (métrique) | 2.5 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | 50 x 0.5 to 2 mL Tubes |
| Quantité | 4/Cs. |
| Largeur (impériale) | 8 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Racks for Thermo Scientific™ 5 Shelf TSX/TDE Series Freezers
Maximize tube storage capacity per freezer with a racking solution for five inner-door, ultra-low temperature freezers.
Thermo Scientific™ Dense Storage Racks for Chest ULTs and Cryo Storage
A convenient, streamlined process to maximize sample storage. Our freezer racking and tubing solutions are designed to hold tubes ranging from 200μL to 5.0μL.
| Couleur | Silver |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 13.5 cm |
| Description | Racks for Tubes (cryogenic and ultra-low chest freezers) |
| Type de produit | Tube Rack (Cryogenic and Ultra-Low Chest Freezers) |
| Profondeur (impériale) | 3.6 in. |
| Largeur (impériale) | 5.3 in. |
| Profondeur (métrique) | 9.3 cm |
| Forme | Rectangular |
Thermo Scientific™ Ultra-low Temperature Freezer Racks
For use with 2.0mL or smaller vials in 2 in. H (5.1cm) cardboard or cryoplastic boxes (see Nalgene™ Cryogenic Boxes 11-676-3 Series and 03-337-7AA)
| Type de produit | Vial Rack |
|---|---|
| Profondeur (impériale) | 3.29 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 8.4 cm |
Corning™ Cryogenic Vial Rack
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fits all Corning vials
Thermo Scientific™ Forma™ Side-Access Box Racks
Access ultra-low storage in upright freezers when sliding drawer racks are not preferred with these side-access box racks, available with and without boxes.
Thermo Scientific™ Specialty Racks
Maximize the storage space in your ultra-low temperature freezer with these racks.
Thermo Scientific™ Nunc™ Universal Latch Rack for Cryogenic Tubes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store tubes for automated picking/placing, liquid handling and other high throughput applications using Nunc Universal Latch Rack for Cryogenic Tubes.
| Couleur | Transparent |
|---|---|
| Type | Cryogenic Tube Storage Rack (w/Latch) |
| Quantité | 10/pk., 10/cs. |
Corning™ Elastic Sleeves for CoolRack Modules
For use with CoolRack Modules. Corning™ Elastic Sleeves for CoolRack Modules provides comfortable grip when handling cold, warm or wet CoolRack tube modules.
DWK Life Sciences™ Wheaton™ CryoELITE™ Vial rack
Benchmate rack for use with both freestanding and round bottom vials.
Corning™ CoolRack™ LX50, for use with Axygen 50mL Reagent Reservoir Module
Corning™'s CoolRack™ thermo-conductive reservoir modules provide uniform temperature to all wells, regardless of position.