Digital Thermometers
Digital thermometers leverage platinum resistance temperature, thermocouple, or thermistor technology to detect changes in temperature and convert them into electronic signals. These signals are then processed by a microcontroller, which displays the temperature reading on an easy-to-read digital screen.
Probe-and-sensor technology provides highly accurate digital readout results, with a precision of up to 0.1°C. Available in different sizes, temperature range capacities, and accuracy levels, they are ideal for use in scientific, and industrial applications where rapid, precise, and convenient temperature measurement is critical.
- (1)
- (1)
- (15)
- (14)
- (1)
- (121)
- (57)
- (2)
- (70)
- (1)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (7)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (25)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (37)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (84)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Traceable™ Digital-Bottle™ Refrigerator Thermometers
Innovative Digital-Bottle Refrigerator/Freezer Thermometers with MINIMUM/MAXIMUM readings
| Longueur (métrique) | 117 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 17025, A2LA, NIST |
| À utiliser avec (équipement) | Freezer, refrigerator, incubator and environmental chamber |
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | ABS Plastic |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Résolution | 0.1°C |
| Longueur (impériale) | 4.63 in. |
| Affichage | Digital |
| Poids (impériale) | 3.66 oz. |
| Comprend | Stainless Steel probe, ABS Plastic holder, double back tape and Velcro™ and replaceable Silver Oxide battery |
| Calibrated | Yes |
| Poids (métrique) | 102.05 g |
Fisherbrand™ Traceable™ Total-Range Thermometer
Technologically advanced, pocket-size thermometer with water-resistant case
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometer with Stainless-Steel Stem, 0.25 in. LCD Screen, and Protective Guard
Easy-to-read handheld Traceable™ Digital Thermometer.
| Température (impériale) min. | -58°F |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Affichage | Digital LCD |
| Température min. (métrique) | -50°C |
| Résolution | 0.1°C |
| Calibrated | Yes |
| Longueur (métrique) du câble | 304.8 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) du câble | 120 in. |
| Certifications/Conformité | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Longueur (impériale) de sonde | 5.75 in. |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Freezer, incubator, water bath |
| Affichage | Digital LCD |
| Profondeur (impériale) | 0.56 in. |
| Diamètre (impériale) de la sonde | 0.14 in. |
| Profondeur (métrique) | 1.4 cm |
| Calibrated | Yes |
| Longueur (métrique) de sonde | 14.6 cm |
Fisherbrand™ Traceable™ Dual-Channel Thermometer
Traceable™ Dual-Channel Thermometer digital display shows temperatures in °C or °F.
Fisherbrand™ Digital Thermometers with Stainless-Steel Stem, 0.375 in. LCD Screen and Protective Guard
Easy-to-read handheld digital thermometers
| Certifications/Conformité | ISO 17025, A2LA, NIST |
|---|---|
| Longueur (impériale) de sonde | 4.75 in. |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | Plastic |
| Affichage | Digital LCD |
| Poids (impériale) | 1.12 oz. |
| Calibrated | Yes |
| Poids (métrique) | 31.7 g |
| Longueur (métrique) de sonde | 12 cm |
| À utiliser avec (application) | Measuring temperature in soil, cuvettes, test tubes, food products, incubators and petroleum Hydrocarbons |
Fisherbrand™ Digital Thermometers with Stainless-Steel Stem and 0.375 in. LCD Screen
Easy-to-read handheld digital thermometers
| Température (impériale) min. | -58°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 165 mm |
| Longueur (impériale) de sonde | 5.25 in. |
| Température max. (impériale) | 302°F |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Température min. (métrique) | -50°C |
| Température max. (métrique) | 150°C |
| Résolution | 0.1°C |
| Diamètre (impériale) de la sonde | 0.15 in. |
| Longueur (métrique) de sonde | 13.3 cm |
| Longueur (impériale) | 6.5 in. |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Poids (impériale) | 1 oz. |
| Plage de températures (métrique) | -50°C to +150°C |
| Plage de températures (impériale) | -58°F to +302°F |
| Calibrated | Yes |
Fisherbrand™ Traceable™ Platinum High-Accuracy Refrigerator/Freezer Thermometer
Traceable™ Platinum High-Accuracy Refrigerator/Freezer Thermometer stores in memory and displays minimum/maximum readings for last 24 hours (each hour), seven days (each day) or last 31 days (each day).
| Température (impériale) min. | -58°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 18 cm |
| Précision | ±0.1°C |
| Température max. (impériale) | 158°F |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | ABS Plastic |
| Affichage | Digital |
| Plage de températures (métrique) | -50°C to +70°C |
| Température min. (métrique) | -50°C |
| Plage de températures (impériale) | -58° to +158°F |
| Température max. (métrique) | 70°C |
| Résolution | 0.01°C |
| Calibrated | Yes |
Fisherbrand™ Traceable™ Futuristic Thermometer/Humidity Clock
State-of-the-art Traceable™ Thermometer/Humidity Clock shows crisp readable dials and displays in a low profile case.
Fisherbrand™ Traceable™ Platinum High-Accuracy Refrigerator/Freezer Thermometer
Displays minimum/maximum readings for last 24 hours (each hour), seven days (each day) or last 31 days (each day).
| Température (impériale) min. | -148°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 18 cm |
| Précision | ±0.1°C |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | ABS Plastic |
| Affichage | Digital |
| Température min. (métrique) | -100°C |
| Résolution | 0.01°C |
| Calibrated | Yes |
Fisherbrand™ Traceable™ Memory-Card Humidity/Temperature/Dew Point Meter
Traceable™ Memory-Card Humidity/Temperature/Dew Point Meter with min/max memories and high/low alarms, plus integrated datalogger.
Fisherbrand™ Traceable™ Dishwasher Thermometer with Stainless-Steel Probe
Reports the maximum and minimum temperatures achieved during the dishwashing cycle. Traceable™ Dishwasher Thermometer with Stainless-Steel Probe ensures proper cleaning by providing proof of meeting the temperature regulation of achieving 180°F (82°C) during dishwashing.
Fisherbrand™ Traceable™ Snap-in Module Thermometer with Probe
Versatile panel-mount module snaps into place or is stand-alone unit.
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometers with Short Sensors
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometers are ideal for monitoring liquids, air/gas or semisolids.
| Précision | ±1°C |
|---|---|
| Affichage | Digital LCD |
| Calibrated | Yes |