Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
MilliporeSigma™ Modified Barth's Saline (1X), liquid, without Ficoll™ 400
Used in the culture of Xenopus Oocytes.
Gibco™ Floor Plate Specification Supplement
Floor Plate Cell Specification Supplement is a component of the Gibco™ PSC Dopaminergic Neuron Differentiation Kit, available here for separate purchase.
Gibco™ Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement (100X)
Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement is an animal-origin-free (AOF) basal medium supplement that is used to reduce the amount of FBS needed to culture cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤ 1.00 EU/mL |
| pH | 7.8 to 9.0 |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months from Date of Manufacture |
| Concentration | 100 X |
| Osmolality | 260 to 320 mOsm/kg |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal Origin-free |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ 0.1% Gelatin Solution
may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Corning™ Nu-Serum™ IV Growth Serum Replacements
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides a low-serum alternative to newborn calf, fetal bovine, and other sera used for cell culture
Corning™ Nu-Serum™ IV Growth Medium Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides a low-serum alternative to newborn calf, fetal bovine, and other sera used for cell culture
Corning™ T-Cell Culture Supplement with ConA (IL-2 Culture Supplement), Rat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotes polyclonal activation and IL-2 proliferation of most antigenically sensitized rat or mouse lymphoid T-cells
Gibco™ Cryopreserved Hepatocyte Recovery Medium (CHRM™)
Cryopreserved Hepatocyte Recovery Medium (CHRM)
Corning™ Fibronectin, Human
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotes cellular attachment, spreading, and proliferation on tissue-culture surfaces. Corning™ Fibronectin, Human can be used as an additive to serum-free culture media.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Fibronectin |
| pH | 11 |
| Source | Human Plasma |