Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (19)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (6)
- (12)
- (2)
- (1)
- (11)
- (146)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (24)
- (1)
- (89)
- (6)
- (3)
- (7)
- (62)
- (32)
- (3)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (32)
- (32)
- (32)
Résultats de la recherche filtrée
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
|---|---|
| Type de produit | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Taux d’endotoxine | =1.0EU/mL |
| Sans additif | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Certifications/Conformité | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
|---|---|
| Osmolarité | 276±10mOsm/kg H2O |
| Type de produit | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.6 |
| Taux d’endotoxine | ≤0.025EU/mL |
| Statut réglementaire | RUO |
| Durée de conservation | 24 Months |
| À utiliser avec (application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
MilliporeSigma™ Cell Culture Freezing Media with DMSO
Optimized and validated for cell culture and Stem cell culture.
| Formule | 10% DMSO, calf and fetal bovine serum |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Stem cell culture and cell culture |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | -20°C |
Gibco™ Gurr Buffer Tablets
A convenient way to prepare a pH 6.8 phosphate buffer for dilution of Giemsa stain
Gibco™ B-27™ Supplement (50X), minus vitamin A
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A variant of the original serum-free B-27 Supplement, designed for the proliferation of neural stem cells in the absence of vitamin A.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Taux de sérum | Serum-Free |
| Type de produit | Cell Culture Supplement |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Stérilité | Sterile |
| Classification | Serum-free |
| Concentration | 50 X |
| Type de cellules | Neural Progenitor Cells |
| Sources | Serum-Free |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Gamme de produit | B-27 |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Store in freezer (-5 to -20°C) and protect from light. |
Gibco™ Insulin, human recombinant, zinc solution
Gibco human recombinant insulin solution reliably supports cell culture across various cell types.
Gibco™ Sodium Pyruvate (100 mM)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Growth supplement
Gibco™ Chemically Defined Lipid Concentrate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Chemically Defined Lipid Concentrate
Gibco™ AmnioMAX™ C-100 Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A part of kit used to prepare fully supplemented Gibco AmnioMAX C-100 Complete Medium developed for short term culture of human amniotic fluid cells for cytogenetic studies and in vitro diagnostic procedures
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Type de produit | C-100 Supplement |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Durée de conservation | 16 Months |
| Avec additifs | Glutamine |
| Gamme de produit | AmnioMAX |
| Méthode de stérilisation | Sterile-filtered |
| Forme | Frozen |
| Contenu et stockage | Storage conditions: -5 to -20°C Shipping conditions: Frozen Shelf life: 16 months from date of manufacture. Use complete medium within 7–10 days once opened. |
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 91:2 Guidelines |
|---|---|
| Type de produit | DPBS |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Taux d’endotoxine | =1.0EU/mL |
| Sans additif | No Calcium,No Magnesium |
| Concentration | 1 X |
| Gamme de produit | AdvanceSTEM ES Qualified |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Contenu et stockage | 15 to 30°C |
Cytiva HyClone™ HEPES Solution
Maintains physiological pH in cell culture, despite changes in carbon dioxide concentration (produced by cellular respiration). HyClone™ HEPES Solution is part of high-performance line of nutritional and growth supplements.
Cytiva HyClone™ Earle's 1X Balanced Salt Solution
Liquid buffer solution membrane-sterilized through 0.1μm pore filters for use in cell culture applications. Cytiva HyClone™ Earle's 1X Balanced Salt Solution incorporates a rigorous specification process, uses traceable ingredients, and is manufactured according to cGMP guidelines.