Native Proteins and Derivatives
Native proteins that have not been altered by heat, chemicals, or enzymatic reaction, and associated derivatives.
Form
- (72)
- (20)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (52)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (14)
- (3)
- (4)
Species
- (1)
- (14)
- (1)
- (61)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Conjugate
- (1)
- (76)
Recombinant
- (8)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
104
results
Invitrogen™ Phospholipase C Protein, Phosphatidylinositol-Specific (from Bacillus cereus)
Suitable for enzymology and cell biology applications
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 55 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 6.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor IX |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 55.4 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Factor IX |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45 kDa |
| Common Name | Factor Ixa |
| Gene Symbol | F9 |
| Activity | Specific Activity = 5228 U/mg |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 8.1 mg/mL |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Human Factor IXa |
| Accession Number | P00740 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | AW111646; Cf9; Cf-9; Christmas factor; coagulation factor IX; coagulation factor IX (plasma thromboplastic component, Christmas disease, hemophilia B); Coagulation factor IXa heavy chain; Coagulation factor IXa light chain; F9; F9 p22; F9a; factor 9; factor IX (Christmas factor) precursor; factor IX F9; FIX; HEMB; P19; plasma thromboplastic component; plasma thromboplastin component; PTC; THPH8 |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2158 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 58 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 10.7 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Serpin C1 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Actin, from Rabbit Muscle |
| Formulation | Lyophilized powder |
| Storage Requirements | -30° to -10°C |
| For Use With (Application) | Cell Transport,Cell Transport |
| Source | Rabbit muscle |
| Recombinant | Native |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 5.3 |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 80 kDa |
| Common Name | Factor XII |
| Gene Symbol | F12 |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 2.6 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Factor XII |
| Accession Number | P00748 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | beta-factor XIIa part 1; Beta-factor XIIa part 2; coagulation factor XII; coagulation factor XII (Hageman factor); coagulation factor XIIa heavy chain; Coagulation factor XIIa light chain; F12; F13; Factor 12; factor XII; Factor12; FXII; HAE3; HAEX; HAF; hageman factor |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2161 |
| Formulation | 4mM sodium acetate with 50% glycerol, 150mM NaCl and no preservative; pH 5.3 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 83 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 5.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human lys-Plasminogen |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 12.9 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 9.6 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Prothrombin (Factor II) Fragment 2 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 36.7 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| Concentration | 1.9 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human alpha-Thrombin (DFP) |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 44.859 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human beta-Factor Xa |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 37.58 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 4.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Prethrombin-2 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 32.7 kDa |
| Formulation | TBS with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human SPARC |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Insulin B (22-25) |
| Protein Length | H-Arg-gly-Phe-Phe-OH |
| Formulation | Lyophilized powder |
| Storage Requirements | -30° to -10°C |
| Recombinant | Native |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 168 kDa |
| Formulation | protein with 50% glycerol, 5 mM CaCl2 and no preservative |
| Concentration | 2.4 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Factor Va |