Native Proteins and Derivatives
Native proteins that have not been altered by heat, chemicals, or enzymatic reaction, and associated derivatives.
Form
- (72)
- (20)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (52)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (14)
- (3)
- (4)
Species
- (1)
- (14)
- (1)
- (61)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Conjugate
- (1)
- (76)
Recombinant
- (8)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
104
results
Invitrogen™ Phospholipase C Protein, Phosphatidylinositol-Specific (from Bacillus cereus)
Suitable for enzymology and cell biology applications
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 37.58 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 4.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Prethrombin-2 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 36.7 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| Concentration | 1.9 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human alpha-Thrombin (DFP) |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45 kDa |
| Common Name | Factor Ixa |
| Gene Symbol | F9 |
| Activity | Specific Activity = 5228 U/mg |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 8.1 mg/mL |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Human Factor IXa |
| Accession Number | P00740 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | AW111646; Cf9; Cf-9; Christmas factor; coagulation factor IX; coagulation factor IX (plasma thromboplastic component, Christmas disease, hemophilia B); Coagulation factor IXa heavy chain; Coagulation factor IXa light chain; F9; F9 p22; F9a; factor 9; factor IX (Christmas factor) precursor; factor IX F9; FIX; HEMB; P19; plasma thromboplastic component; plasma thromboplastin component; PTC; THPH8 |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2158 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 75 kDa |
| Formulation | 0.05 M potassium phosphate with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Vitronectin |
| Purity or Quality Grade | >95% by SDS-PAGE |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Lyophilized |
| Molecular Weight (g/mol) | 6 kDa |
| Common Name | EGF |
| Gene Symbol | EGF |
| Storage Requirements | -20°C |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Mouse EGF |
| Accession Number | P01132 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Gene Alias | AI790464; beta-urogastrone; EGF; Epidermal growth factor; epidermal growth factor (beta-urogastrone); epidermal growth factor precursor; H-EGF; HOMG4; Pro-epidermal growth factor; Pro-epidermal growth factor precursor (EGF); sb:eu639; URG; Urogastrone |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 13645 |
| Formulation | Protein with no preservative |
| Form | Lyophilized |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 17.5 kd |
| Packaging | Plastic bottle |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | 96% |
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Syntide 2, 96% |
| Protein Length | Pro-Leu-Ala-Arg-Thr-Leu-Ser-Val-Ala-gly-Leu-Pro-gly-Lys-Lys |
| Formulation | Lyophilized powder |
| Storage Requirements | -30° to -10°C |
| For Use With (Application) | Enzyme Assay Substrate |
| Recombinant | Native |
| Sensitivity | Light sensitive |
|---|---|
| Form | Solid |
| Molecular Weight (g/mol) | 355.50 |
| Packaging | Plastic bottle |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Lyophilized |
| Molecular Weight (g/mol) | 50 kDa |
| Formulation | protein with 0.9% NaCl, 3% glycine and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 0.12 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Fibrinogen Fragment E |