Microplate Instrumentation and Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Semi-Automated Thermal Plate Sealer
The Semi-Automated Thermal Plate Sealer provides fast and reproducible sealing of microplates. Uniform sealing of all wells and consistency from plate to plate is ensured by controlling the specific temperature and pressure exerted on each plate/seal.
Agilent BioTek ELx405 Select Microplate Washer, IVD
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The BioTek ELx405 Select is the first deep well plate washer that aspirates and dispenses into 96- and 384-well deep well and standard height microplates. For In Vitro Diagnostic Use.
| Height (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 17 in. |
| Fluid Delivery Type | One positive displacement pump |
| Width (English) | 14 in. |
| Temperature (English) Operating | 59°F to 86°F |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Type | Microplate Washer |
| Precision | ≤3% CV |
| Depth (Metric) | 43.2 cm |
| Wash Cycles | 1 to 10 |
| Voltage | 100/240 V |
| Humidity | 10 to 80%, noncondensing |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Amperage | <8 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Residual Volume | ≤2 μL/well |
| Weight (English) | 30 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Temperature (Metric) Operating | 15°C to 30°C |
| Height (English) | 10 in. |
| Display | Backlit LCD |
| Weight (Metric) | 13.5 kg |
Agilent BioTek 405 TS Touch Microplate Washer, IVD
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The BioTek 405 TS washer has an excellent reputation in life science research for outstanding results in many applications. For In Vitro Diagnostic Use.
| Connections | USB (2) |
|---|---|
| Width (English) | 14 in. |
| For Use With (Application) | ELISA, MSD assays, HCS immune cytochemistry, FLIPR Ca2+ flux, Cell-based assays, Magnetic and polystyrene bead processing (gene expression assays, cytokine assays), ELISPOT assays |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Assays | ELISA, Cell-based assays (model dependent), Magnetic and polystyrene bead, Multiplex assays, Bead-based ELISAs, Filtration-to-waste processes |
| Flow Rate | High to Low Flow; Optimized rates for cell assays |
| Bottles | Optional (4 or 10 L) |
| Wash Cycles | 1 to 250 |
| Voltage | 100/240 V |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Height (English) | 10 in. |
| Weight (Metric) | With internal buffer switching - 16.5 kg; Without - 13.5 kg |
| Wash Volume | 25 to 3000 μL/well |
| Height (Metric) | 25.4 cm |
| Depth (English) | 17 in. |
| Fluid Delivery Type | Internal positive displacement pump |
| Automation Interface | High Resolution LED Backlit Touch Screen |
| Type | Microplate Washer |
| Washing Speed | 96-wells: 300 μL/well, 3 cycles: <30 s; 384-wells: 100 μL/well, 3 cycles: <80 s; 384-wells: 400 μL/well, 1 cycle: <20 s |
| Dispense Volume | 25 to 3000 μL/well (192-pin manifold); 50 to 3000 μL/well (96-pin manifold) |
| Precision | <3% CV: 300 μL/well (96-well washing); <4% CV: 80 μL/well (384-well washing) |
| Depth (Metric) | 43.2 cm |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Residual Volume | ≤2 μL/well |
| Weight (English) | With internal buffer switching - 36 lb.; Without - 30 lb. |
| Display | LED |
| Plate Type | 96- and 384-well, Low Profile and Standard, Solid and Filter Bottom (Option) Plates |
Agilent BioTek 406 FX Washer Dispenser
The 406 FX is a compact instrument offering fast, full plate washing along with up to six reagent dispensers. For Research Use Only.
Agilent BioTek 50 TS Microplate Washer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The BioTek 50 TS washer offers excellent microplate washing performance. For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures.
| Wash Volume | 25 to 3000 μL/well |
|---|---|
| Connections | USB (1) |
| Fluid Delivery Type | One positive displacement syringe drive |
| Automation Interface | 4.3 in. Color LCD Touch Screen Display |
| Flow Rate | 150 to 1000 μL/well/sec. (manifold dependent) |
| Type | Microplate Washer |
| Bottles | Optional (2 to 4 L) |
| Wash Cycles | 1 to 10 |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 30 min. |
| Weight (English) | 22 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Display | 4.3 in. LCD Color Touch Screen |
| Weight (Metric) | 9.8 kg |
| Plate Type | 24-, 96-, 384-well Plates (96- and 384-well: Standard and Low Profile Plates, Solid and Filter Bottom (Option), 24-well Plates with 4-well Manifold) |
Agilent BioTek ELx405 Select Deep Well Microplate Washer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The BioTek ELx405 Select is the first deep well plate washer that aspirates and dispenses into 96- and 384-well deep well and standard height microplates.
| Height (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 17 in. |
| Fluid Delivery Type | One positive displacement pump |
| Width (English) | 14 in. |
| Temperature (English) Operating | 59°F to 86°F |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Type | Microplate Washer |
| Precision | ≤3% CV |
| Depth (Metric) | 43.2 cm |
| Wash Cycles | 1 to 10 |
| Voltage | 100/240 V |
| Humidity | 10 to 80%, noncondensing |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Amperage | <8 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Residual Volume | ≤2 μL/well |
| Weight (English) | 30 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Temperature (Metric) Operating | 15°C to 30°C |
| Height (English) | 10 in. |
| Display | Backlit LCD |
| Weight (Metric) | 13.5 kg |
| Plate Type | 96-well Plate, 384-well Plate |
Agilent BioTek 405 TS Microplate Washer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The BioTek 405 TS washer has an excellent reputation in life science research for outstanding results in many applications.
| Wash Volume | 25 to 3000 μL/well |
|---|---|
| Connections | USB (2) |
| Height (Metric) | 25.4 cm |
| Depth (English) | 17 in. |
| Fluid Delivery Type | Internal positive displacement pump |
| Automation Interface | High Resolution LED Backlit Touch Screen |
| Width (English) | 14 in. |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Type | Microplate Washer |
| Bottles | Optional (4 or 10 L) |
| Dispense Volume | 25 to 3000 μL/well (192-pin manifold); 50 to 3000 μL/well (96-pin manifold) |
| Depth (Metric) | 43.2 cm |
| Wash Cycles | 1 to 250 |
| Voltage | 100/240 V |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Residual Volume | ≤2 μL/well |
| Weight (English) | With internal buffer switching - 36 lb.; Without - 30 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Height (English) | 10 in. |
| Display | LED |
| Weight (Metric) | With internal buffer switching - 16.5 kg; Without - 13.5 kg |
| Plate Type | 96- and 384-well, Low Profile and Standard, Solid and Filter Bottom (Option) Plates |
Invitrogen™ Hand-Held Magnetic Plate Washer
Designed for use with the ProcartaPlex assay configured for magnetic separation. The handheld magnetic separator enables you to remove the liquid contents of the 96-well plate by simply decanting or flicking the contents into a sink and blotting off the remainder on a paper towel.
Agilent BioTek 50 TS Microplate Washer, IVD
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The BioTek 50 TS washer offers excellent microplate washing performance. For In Vitro Diagnostic Use.
| Wash Volume | 25 to 3000 μL/well |
|---|---|
| Connections | USB (1) |
| Fluid Delivery Type | One positive displacement syringe drive |
| Automation Interface | 4.3 in. Color LCD Touch Screen Display |
| Flow Rate | 150 to 1000 μL/well/sec. (manifold dependent) |
| Type | Microplate Washer |
| Bottles | Optional (2 to 4 L) |
| Wash Cycles | 1 to 10 |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 30 min. |
| Weight (English) | 22 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Display | 4.3 in. LCD Color Touch Screen |
| Weight (Metric) | 9.8 kg |
| Plate Type | 24-, 96-, 384-well Plates (96- and 384-well: Standard and Low Profile Plates, Solid and Filter Bottom (Option), 24-well Plates with 4-well Manifold) |
Agilent BioTek 406 FX Washer Dispenser, IVD
The 406 FX IVD is a compact instrument offering fast, full plate washing along with up to six reagent dispensers, making it suitable for more complex liquid handling requirements in the clinical laboratory. For In Vitro Diagnostic Use.
Agilent BioTek EL406 Microplate Washer/Dispenser
The BioTek EL406 washer dispenser is a compact instrument offering fast, full plate washing along with three reagent dispensers.
| Depth (English) | 18 in. |
|---|---|
| Width (English) | 16.5 in. |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Flow Rate | High to Low Flow; Optimized rates for cell assays |
| Type | Microplate Washer/Dispenser |
| Accuracy | ±3%; Dispensing: ±1 μL at 5 μL, +1 μL at 20 μL, ±1% at 100 μL |
| Bottles | Optional (1 or 2 L) |
| Washing Speed | 96 wells: 300 μL/well, 96-tube manifold: 13 s; 384 wells: 100 μL/well, 192-tube manifold: 17 s; 1536 wells: 10 μL/wells, two 32-tube manifolds: 36 s |
| Dispense Volume | 500 nL to 3000 μL/well |
| Precision | Wash: <3% CV (model dependent); Dispense (Syringe Pump): ≤5% CV at 5 μL, ≤2.5% CV at 20 μL, ≤1% CV at 100 μL |
| Depth (Metric) | 46 cm |
| Wash Cycles | 1 to 250 |
| Voltage | 100/240 V |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Increments | 1 μL |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Residual Volume | ≤2 μL/well |
| Weight (English) | 32 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Weight (Metric) | 14.5 kg |
| Plate Type | 96-, 384- and 1536-well; Low profile and standard height; Solid and filter bottom (option) plates |
Thermo Scientific™ ALPS30 Manual Heat Sealer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Thermo ScientificTM ALPS 30 manual heat sealer is a hand operated microplate heat sealer that allows you to protect your samples from evaporation and contamination.
Thermo Scientific™ ALPS 50 V-Manual Heat sealer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply consistent, secure, tight seals around individual wells, eliminating sample loss through evaporation and cross contamination between wells.
Applied Biosystems™ MicroAmp™ Adhesive Film Applicator
Use to form a secure seal between a microplate and an adhesive film
Axygen™ PlateMax™ Semi-Automated Plate Sealers
Easy-to-use system, in a compact design, for sealing individual plates and seals